Hong Kong'da “Yüz Kapatma Yasağı Yönetmeliği” yürürlüğe girecek

2019-10-04 19:45:02 CRI

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Amiri Carrie Lam, bölgede süren şiddet olaylarını sona erdirmek için “Yüz Kapatma Yasağı Yönetmeliği” hazırlandığını ve yönetmeliğin bu gece yarısı itibarıyla yürürlüğe gireceğini açıkladı.


Carrie Lam, konuya ilişkin düzenlenen bir basın toplantısında, bugün erken saatlerde yapılan Olağanüstü İcra Kurulu Toplantısı'nda alınan bir kararla, maskeli ve şiddet yanlısı protestocuları engellemek üzere, Olağanüstü Durum Düzenlemeleri Yönetmeliği'ne göre “Yüz Kapatma Yasağı Yönetmeliği” hazırlandığını ve yasağın bu gece yarısı yürürlüğe gireceğini belirtti.


Carrie Lam konuşmasında, Olağanüstü Durum Düzenlemeleri Yönetmeliği'nin kullanılmasının, Hong Kong'da olağanüstü hal ilan edildiği anlamına gelmediğini vurguladı.


Carrie Lam, “Söz konusu yönetmeliğin hazırlanmasının nedeni, son dört aydır yaşanan olaylarda şiddete başvuran protestocuların hemen hemen hepsinin cezalardan kaçınmak amacıyla maske kullanarak, kimliklerini gizlemesi. Yüz Kapatma Yasağı Yönetmeliği'nin yürürlüğe girmesi, polislerin yasaları uygulamasına yardımcı olacak” diye konuştu.


Söz konusu yönetmelik uyarınca, protestolarda yüzlerini kapatan göstericiler, 1 yıl hapis ve 25 bin Hong Kong doları para cezasına çarptırılacak.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor