Xi ve Gineli mevkidaşı Conde'den 60. yıldönümüne tebrik

2019-10-04 16:32:41 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Gineli mevkidaşı Alpha Conde, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 60. yıldönümü vesilesiyle birbirine tebrik mesajı gönderdi.


Xi mesajında, Gine'nin Sahraaltı Afrika ülkeleri arasında Çin'le diplomatik ilişki kuran ilk ülke olduğunu belirtti. İki ülkenin 60 sene boyunca birbirine daima samimi ve dostça yaklaştığını kaydeden Xi, karşılıklı desteğin hiç kesilmediğine işaret etti.


Çin ile Gine arasındaki ilişkiye ve geleneksel dostluğa büyük değer verdiğini dile getiren Xi, Conde'yle birlikte 60. yıldönümü vesilesiyle dostluğu ve karşılıklı güveni daha da artırmayı temenni ettiğini söyledi.


Xi, Gine'yle somut işbirliğini derinleştirmeye, ikili kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisini sürekli hızlandırmaya ve iki ülke ile halklarına daha fazla fayda getirerek, daha sıkı bir Çin-Afrika kader ortaklığı geliştirilmesine katkıda bulunmaya hazır olduğunu ifade etti.


Alpha Conde ise, Gine ile Çin arasında diplomatik ilişki kurulmasının Afrika-Çin ilişkisi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti.


Kuşak ve Yol inisiyatifini takdir ettiklerini aktaran Conde, Çin'le geleneksel dostluğu pekiştirmeye, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde alınan sonuçları iyi bir şekilde yerine getirmeye, ikili kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisini derinlemesine ilerletmeye hazır olduklarını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor