Abe: Xi'nin ilişkilerde yeni bir sayfa açmasını umuyorum

2019-10-03 19:22:24

Japonya Başbakanı Abe Şinzo, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in önümüzdeki yıl ülkesine gerçekleştireceği resmî ziyareti sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Abe Şinzo, dün Tokyo'da Çin Medya Grubu'na (ÇMG) verdiği özel röportajda, Xi Jinping'in yapacağı ziyaretle Çin-Japonya ilişkilerinde yepyeni bir sayfanın açılmasını beklediğine işaret etti.

Çin Halk Cumhuriyeti'nin 70'inci kuruluş yıldönümünü içtenlikle tebrik ettiğini belirten Abe, 1972 yılında iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesinden bu yana halklar arasındaki karşılıklı anlayışın da sürekli derinleştiğini kaydetti.

İkili ticari ve kültürel temasların da günden güne yoğunlaştığına dikkat çeken Japon lider, iyi yöndeki bu eğilimin devam etmesini umduğunu belirtti.

Çin ile Japonya arasında ticaret ve ekonomi alanlarındaki ilişkilere de değinen Abe Şinzo, Çin'in Japonya'nın en büyük ticaret ortağı olduğunu, Japon şirketlerinin Çin'de 30 bini aşkın ofis ve temsilciliğinin bulunduğunu belirtti.

Beijing'in 2022 Kış Olimpiyat Oyunları'na evsahipliği yapacağını hatırlatan Abe, organizasyon vesilesiyle Japonya ile Çin arasında spor alanındaki işbirliğinin artacağını dile getirdi.

Abe Şinzo, son olarak ise siyaset, diplomasi, kültür ve spor alanlarında daha güçlü ikili ilişkilerin tesis edilmesini arzuladığını ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor