Çin, ulaştırma ve taşımacılıkta giderek güçleniyor

2019-10-02 15:28:28

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana geçen 70 yılda ulaştırma ve taşımacılık alanlarında birçok ilke imza attığı belirtildi.

Çin'de özellikle reform ve dışa açılma siyasetinin uygulandığı dönemde, ekonomik ve sosyal kalkınmada “ulaştırmada öncülük” hedefi doğrultusunda hızlı demiryolu ağı kuruldu. Çin, şu an faaliyetteki hızlı demiryolu hatlarının uzunluğu bakımından dünyada ilk sırada yer alıyor.

Çin, ayrıca ülkedeki otoyolların uzunluğu açısından da dünya birincisi konumunda.

Çin hükümetinin, inovasyonu kalkınmanın “öncelikli motoru” olarak belirleyerek güçlü bir ulaştırma ülkesinin inşası yolundaki çalışmalarını hızlandırması, yolcuların ve malların sorunsuz şekilde taşınmasını, ulaştırmanın ulusal ekonomik kalkınmada öncü rol üstlenmesini sağladı.

Verilen resmî bilgilere göre, Çin'deki yedi liman, konteyner boşaltma ve yükleme kapasiteleri açısından dünya genelinde ilk on sırada yer alıyor.

Diğer yandan, Çin'in ürettiği yüksek hızlı trenler, yüksek kapasiteli lokomotifler ve büyük yolcu uçakları da en üst standartlara ulaşmış durumda.

Çin'de son dönemde hayata geçirilen başlıca ulaştırma projeleri arasında Hong Kong-Zhuhai-Makao Köprüsü ve Beijing Daxing Uluslararası Havalimanı da dikkat çekiyor.

Ülkenin her noktasına uzanan ulaştırma ağları ve çeşitlendirilmiş ulaştırma araçları, Çin halkının seyahat ve kargo taşımacılığı ihtiyaçlarını büyük ölçüde karşılamanın yanı sıra, yolcu ve kargo taşımacılığı hacmini de önemli ölçüde artırdı. Sıfırdan başlayan hızlı kargo hizmetleri her geçen gün gelişirken, Çin, taşınan kargo miktarı bakımından dünyada zirveye oturdu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor