Fikri mülkiyetin korunması, Çin'in yüksek kaliteli kalkınmasına faydalı

2019-10-02 14:38:05 CRI

Çin'de fikri mülkiyet sistemi inşasının hızla sürdüğü, bu alandaki çalışmaların ülkenin yüksek kaliteli kalkınmasına ivme katacağı belirtildi.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü Genel Sekreteri Francis Gurry, Çin'in ilk patent yasasını 1984 yılında çıkardığını, yalnızca 30-40 yıllık bir süreçte üst standartlara sahip bir fikri mülkiyet sistemi kurduğunu söyledi.

Gurry, Çin'in fikri mülkiyetin korunması alanında kayda değer sonuçlar elde ettiğine de dikkat çekti.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü'ne 1980 yılında resmen katılan Çin, daha sonra patent, ticari marka ve telif hakkı alanlarındaki çeşitli uluslararası anlaşmalara taraf oldu.

Çin, fikri mülkiyet sisteminin inşasını sürekli olarak hızlandırırken, fikri mülkiyet haklarının korunmasını güçlendiriyor.

Fikri mülkiyet haklarının korunması çalışmalarının, Çin'de inovatif bilimsel ve teknolojik ilerlemeyi teşvik etmenin yanı sıra, yabancı sermayeli işletmelerin meşru fikri mülkiyet haklarının da etkin şekilde korunmasına fayda sağladığı belirtiliyor.

Uzmanlar, ilgili çalışmaların “Çin Hızı”ndan “Çin Kalitesi”ne, “Çin Malı”ndan “Çin Markası”na dönüşümü hızlandırdığını dile getiriyor.

2018 yılında Çin tarafından yurt içi ve yurt dışında yapılan patent başvuruları sayısı 4,2 milyonu aştı. Çin, bu alanda art arda sekiz yıldır dünya birincisi konumunda.

Çin, aynı zamanda son dönemde, uluslararası fikri mülkiyet haklarının güçlü bir savunucusu ve katılımcısı hâline geldi .

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor