Dünyadan Çin'e 70. yıl mesajları

2019-10-01 10:45:45 CRI

Dünyadan Çin'e 70. yıl mesajları

Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü dolayısıyla, birçok ülke ve uluslararası örgüt lideri Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'e tebrik mesajı gönderdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, mesajında, Çin'in son 70 yılda ekonomik, toplumsal ve bilimsel alanda kaydettiği büyük başarının dünyayı şaşırttığını, uluslararası arenada saygı gören Çin'in uluslararası sorunların çözümünde kritik rol oynadığını belirtti.

Putin, Çin'in Xi Jinping'in liderliğinde, 2021 yılında orta halli refah toplumu inşasının tamamlanması ve 2049 yılında güçlü çağdaş sosyalist bir ülkenin kurulması doğrultusundaki hedeflerine ulaşabileceğini ifade etti. Çin'le dostluğa büyük önem verdiklerini vurgulayan Putin, iki ülke halklarının mutluluğu için Çin'le ortak çaba harcayacaklarını dile getirdi.

ABD Başkanı Donald Trump kutlama mesajında, “Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü kutlu olsun, Çin halkının barış ve refaha sahip olmasını diliyorum” diye yazdı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Xi'ye gönderdiği kutlama mesajında, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana büyük gelişme başarıları kaydettiğini belirtti.

Xi Jinping liderliğinde Çin'in uluslararası ve bölgesel barış ve istikrarı korumada çok daha önemli rol oynadığını söyleyen Erdoğan, iki tarafın ortak çabalarıyla iki ülke arasındaki çok yönlü işbirliğini derinleştireceklerine inandığını vurguladı.

Bir başka tebrik mesajı da Fransa'dan geldi. Fransa ile Çin arasında ilişkilerin çok yakın olduğunu ifade eden Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kutlama mesajında, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri olan iki ülkenin uluslararası toplum adına özel sorumluluklar üstlenmeleri gerektiğini kaydetti. Macron, iki ülkenin çok taraflılığı dünyada yeniden canlandırmak istediklerini belirtti.

Japonya Başbakanı Şinzo Abe kutlama mesajında, Çin'in elde ettiği gelişme başarılarına saygı göstererek Çin'le ilişkilerde yeni bir dönem başlatacaklarını söyledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Çin'in kaydettiği başarıların, sosyalizm sisteminin Çin halkı için en doğru seçenek olduğunu kanıtladığını belirterek, Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliğinde ülkede refahın gerçekleştirilmesine güçlü bir temel atıldığını ifade etti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 70 yıllık gelişmeyle Çin'in dünyadaki en dinamik ekonomilerden biri haline geldiğini ve 850 milyon Çin vatandaşının yoksulluktan kurtarıldığını ifade etti. Guterres, BM çalışmalarına büyük katkı yapan Çin'in, uluslararası işbirliği ve çok taraflılığın hayata geçirilmesinde başrol oynadığını dile getirdi.

İngiltere, Vietnam, Laos, Küba, Pakistan, Hindistan, Kazakistan, Almanya, İtalya, Suudi Arabistan, Güney Afrika Cumhuriyeti, Nijerya ve Kenya gibi ülkelerin yanı sıra Uluslararası Olimpiyat Komitesi, Shanghai İşbirliği Örgütü ve Afrika Birliği gibi uluslararası örgütlerin liderleri Xi'ye tebrik mesajları gönderdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor