Çin, Silah Ticareti Anlaşması'na katılım prosedürünü başlattı

2019-09-28 19:23:33 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Silah Ticareti Anlaşması'na katılımı hakkında açıklama yaptı.


Geng Shuang konuya ilişkin düzenlenen basın toplantısında, Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin BM Genel Kurulu'nda açıkladığı gibi, Çin'in Silah Ticareti Anlaşması'na katılıma ilişkin yurt içi hukuki prosedürü başlattığını belirtti.


Sözcü, söz konusu eylemin Çin'in silah ticaretinin küresel yönetişimine katılma ve uluslararası ve bölgesel barış ile istikrarı koruma konularında attığı önemli bir adım olduğunu kaydetti. Geng, söz konusu gelişmenin ayrıca, Çin'in çok taraflılığı destekleyerek, insanlığın kader ortaklığı düşüncesini hayata geçirmedeki kararlılığını yansıttığını söyledi.


Çin'in konvansiyonel silahların yasa dışı şekilde transfer edilmesinin ve kötüye kullanılmasının yol açtığı çeşitli sorunlara daima büyük önem verdiğini dile getiren Sözcü, Silah Ticareti Anlaşması'nın amaç ve hedeflerini destekledikleri gibi, uluslararası silah ticaretinde standart oluşturmak üzere gerekli önlemler alınıp, silahların yasa dışı transferiyle mücadele edilmesinden yana olduklarını ifade etti.


Sözcü, “Uluslararası ailenin sorumlu bir ferdi olarak Çin, diğer taraflarla iletişim ve işbirliğini güçlendirerek, standardize ve makul bir silah ticareti düzeni oluşturmak, ayırca uluslararası ve bölgesel barış ile istikrarı korumak için katkılarda bulunmaya hazır.” dedi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor