Çin ile Kiribati arasında yeniden diplomatik ilişki kuruldu

2019-09-28 14:54:33 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Kiribati Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı Taneti Mamau dün, New York'ta iki ülke arasında yeniden diplomatik ilişki kurulmasına ilişkin ortak bildiriyi imzaladı.

Bildiride, Çin Halk Cumhuriyeti ve Kiribati Cumhuriyeti'nin diplomatik ilişkileri büyükelçilik düzeyinde yeniden başlatmaya karar verdiği kaydedildi.

Bildiriye göre, iki ülke, birbirinin egemenliğine ve toprak bütünlüğününe saygı, saldırmazlık, iç işlerine müdahale etmeme, eşitlik, karşılıklı yarar ve barış içinde bir arada yaşama ilkeleri temelinde dostluk ilişkileri geliştirecek.

Kiribati hükümeti, dünyada tek bir Çin bulunduğunu, Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin Çin'i temsil eden tek meşru hükümet ve Taiwan'ın Çin topraklarının bölünmez bir parçası olduğunu kabul ettiğini açıkladı.

Bildiride, Kiribati Cumhuriyeti hükümetinin dünden itibaren Taiwan ile "diplomatik ilişkiyi” kestiğini açıklayarak, Taiwan ile herhangi bir resmi ilişki veya temasta bulunmama taahhüdünde bulunduğu ve Çin Halk Cumhuriyeti hükümetinin de Kiribati Cumhuriyeti hükümetinin söz konusu tutumunu takdirle karşıladığı kaydedildi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor