Wang Yi, BM 74. Genel Kurulu'ndaki oturumlarda konuştu

2019-09-28 14:41:16 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, BM 74. Genel Kurulu'nda yapılan oturumlarda konuştu.

Bu yılın Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü olduğunu hatırlatan Wang, konuşmasında ilk önce Çin'in 70 yıllık gelişme sürecinde kazandığı deneyimleri paylaştı. Wang, Çin'in kazandığı başarıların, Çin Komünist Partisi'nin liderliğinde ulusal koşullara uygun gelişme yolu, reform ve dışa açılmaya dayalı temel politika ve halk merkezli gelişme düşüncesi izlenmesine bağlı olduğunu belirtti.

“Çin uluslararası barış için önemli bir dengeleyici”

Wang, hem Birleşmiş Milletler'in hem de BM barışı koruma operasyonlarının ikinci büyük fon sağlayıcısı olan Çin'in, BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri arasında en fazla barış koruma personeli gönderen ülke konumunda olduğunu da vurguladı.

Wang, Çin'in on yıldan uzun bir süredir küresel ekonomik büyümeye güç sağlayan başlıca bir motor ve uluslararası barış için de önemli bir dengeleyici haline geldiğini söyledi. Wang, Çin'in başlattığı daha yüksek seviyeli yeni tur dışa açılmanın dünyaya yeni fırsatlar getirebileceğine inandıklarını belirtti.

“Çin, bağımsız ve barışçı dış politika izlemeye devam edecek”

Wang Yi konuşmasında, Çin'in gücün kötüye kullanılmasına karşı çıktığını ve asla baskıya boyun eğmeyeceğini vurguladı.

Wang, “Çin hiçbir zaman hegemonya peşinde koşmayacak veya genişleme arayışında olmayacak. Çin, BM Tüzüğü'nde öngörüldüğü gibi, egemen eşitlik ve diğer ülkelerin iç işlerine karışmama ilkelerine bağlı olmaya devam edecek.” dedi.

Wang, Çin'in bağımsız ve barışçı dış politika izlemeye devam edeceğini vurguladı.

“Çin tehditlere boyun eğmeyecek”

Wang Yi, Çin'in tehdit ve baskılara boyun eğmeyeceğine de dikkat çekti.

Ticari korumacılığın karşısında Çin'in tepkisiz kalmayacağını kaydeden Wang, “Ticarette duvarlar dikmek, küresel zorlukları çözmeyecek ve kendi sorumluklarını başkalarına atmak da bir işe yaramayacak. Vergi sorunu ve ticari sürüşme başlatmak, küresel endüstri ve tedarik zincirlerini olumsuz etkileyeceği gibi, çok taraflılığa ve küresel ekonomik düzene de zarar verecek; hatta dünyayı gerilemeye sokacak.” diye konuştu.

Wang Yi, Çin'in ticari anlaşmazlıkları soğukkanlı, rasyonel ve işbirliğine dayalı yollarla çözüme bağlamaya çalışacağını söyledi.

Wang, diğer tarafın kötü niyetle hareket etmesi veya müzakerelerde eşit statüye veya kurallara saygı göstermemesi durumunda, Çin'in meşru hakları ile çıkarlarını ve uluslararası adaleti korumak için gerekli karşılığı vermek zorunda kalacağının altını çizdi.

“Çin dünya barışı ve adaleti koruma sorumluluklarını üstleniyor”

Wang Yi, Çin'in küresel barış ve adaleti korumak için diğer ülkelerle birlikte gerekli sorumlulukları üstlenmeye hazır olduğunu ifade etti.

Wang, tek taraflılık ve ticari korumacılık tehditlerinin yükseldiği bugünlerde, BM'nin kurucu üyelerinden biri olan Çin'in diğer ülkelerle birlikte yeni tip uluslararası ilişkiler ve insanlık için kader ortaklığı oluşturmaya hazır olduğunu belirtti.

BM'nin statüsü ile fonksiyonunu korumanın önemine değinen Wang, çekirdeğinde BM olan uluslararası sistemi ve temeli uluslarası hukuk olan uluslararası düzeni korumaya devam edeceklerini kaydetti.

“Problemleri çözen en önemli anahtar, kalkınma”

Kalkınmanın bütün soruları çözen en önemli anahtar olduğuna işaret eden Wang, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yoksulluğun azaltılması, altyapı, eğitim ve halk sağlığı gibi öncelikli alanlara odaklanılarak, kalkınmanın küresel makro politika çerçevesinin merkezine yerleştirilmesi gerekiyor. Açık dünya ekonomisinin kurulmasına ve gelişen ülkelerin küresel endüstri ve değer zincirlerine daha iyi bir şekilde entegre olmalarına yardım edilmeli. BM'nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin kendi ortak ve uzun vadeli kalkınma stratejilerimize entegre edilmesini sağlayarak, yüksek nitelikli kalkınma gerçekleştirmeliyiz.”Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor