Wang Yi, Guterres ile bir araya geldi

2019-09-27 20:01:06 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Birleşmiş Milletler'in (BM) New York'taki merkezinde BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'le bir araya geldi.

Guterres görüşmede, günümüzde dünyanın kritik bir dönemden geçtiğine işaret etti.

Son BM Genel Kurulu'nda yapılan tartışmaların dünyada iki eğilimin ortaya çıktığını gösterdiğine vurgu yapan Guterres, bir yandan çok taraflılık ve uluslararası yasalarının korunduğunu, diğer yandan ise tek taraflılık ve korumacılık tehdidinin yükseldiğini söyledi.

Çok kutuplu dünya inşasında Çin'in önemli bir rol oynadığını anımsatan Guterres, BM'ye verdiği büyük destekten dolayı Çin hükümetine teşekkür ettiğini belirtti.

Guterres, Çin'in, küresel çapta yoksulluğun azaltılması, iklim değişikliğiyle mücadele edilmesi ve yeşil Kuşak ve Yol inşası alanlarında yaptığı önemli katkıları takdir ettiğini söyledi.

Guterres ayrıca, Çin'le barış ile güvenliği koruma ve sürdürülebilir kalkınmayı ilerletme alanlardaki işbirliğini güçlendirmeye hazır olduklarını ifade etti.

Wang Yi ise, BM'nin küresel konularda daha aktif rol oynamasını, BM Genel Sekreteri'nin çalışmalarını ve BM Tüzüğü'nün amacı ile ilkelerinin izlenmesini desteklediklerini yineledi.

BM Genel Kurulu'nda yapılan tartışmalara katılmanın amacının, Çin'in çok taraflılık, BM tarafında durduğu konusunda bir sinyal vermek olduğuna dikkat çeken Wang, çok taraflılığın geleceği simgelediğini, tek taraflılığın ise çok sürmeyeceğini vurguladı.

Önümüzdeki yılın BM'nin kuruluşunun 75. yıldönümü olacağını hatırlatan Wang, Çin'in bu vesileyle BM ile işbirliğini güçlendirmeye ve BM ile birlikte dünya için daha güzel bir gelecek yaratmaya hazır olduğunu dile getirdi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor