Xi Jinping'den Macron'a taziye mesajı

2019-09-27 19:50:11 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, eski Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın vefatından dolayı Fransız mevkidaşı Emmanuel Macron'a bir taziye mesajı gönderdi.

Xi mesajında, Çin hükümeti ve halkı adına Chirac'ın vefatından dolayı duyduğu derin üzüntüyü dile getirerek, Fransa hükümeti ile halkına ve Chirac'ın yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunduğunu kaydetti.

Xi Jinping, Jacques Chirac'ın dünyaca tanınan bir siyasetçi ve stratejist olmanın yanı sıra, Çin halkının da eski bir dostu olduğunu anımsattı.

Xi, Chirac'ın, Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisinin oluşturulması ve geliştirilmesinin yanı sıra, Çin-Avrupa kapsamlı dostane işbirliğinin hızlandırılması konularında büyük katkılar yaptığını hatırlattı. Xi, Chirac'ın ayrıca, Doğu ve Batı medeniyetleri arasındaki iletişimin ilerletilmesi, çok taraflılığın savunulması ve dünya barışı ile istikrarının korunması için son derece önemli katkılarda bulunduğunun altını çizdi.

Chirac'ın vefatının Fransa ve Fransız halkı için büyük bir kayıp olduğuna dikkat çeken Xi, Çin halkının da eski ve iyi bir dost kaybettiğini söyledi.

Çin-Fransa ilişkilerinin gelişimine büyük önem verdiğine işaret eden Xi, Çin-Fransa dostane işbirliğinde yeni bir sayfa açılması için Macron'la ortak çaba harcamaya hazır olduğunu sözlerine ekledi.

Çin Başbakan Li Keqiang da aynı gün, Fransız mevkidaşı Edouard Philippe'ye bir taziye mesajı yolladı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor