Nicholas Platt: “ABD-Çin ilişkilerinin geleceğinden umutluyum”

2019-09-27 16:52:12 CRI

ABD'de Asya Derneği Fahri Başkanı Nicholas Platt, ABD ile Çin arasındaki ilişkilerin geleceğine umutla baktığını belirtti.

Uzun yıllardır Çin-ABD ilişkileri üzerine araştırmalar yapan 83 yaşındaki Platt, kısa süre önce Shanghai'da düzenlenen 8. Dünya Sinoloji Forumu'nda, araştırmalarıyla sinoloji alanının gelişmesine yaptığı katkılardan dolayı ödüle layık görüldü.

Son 25 yılda iki ülke arasındaki kültürel temasların arttırılması için çaba harcayan Platt, kültürel temasların ikili ilişkilerin temel taşı haline geldiğini ifade etti.

1973 yılında Çin'de ilk kez performans sergileyen Philadelphia Orkestrası'nın, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin buz dönemini sonlandırdığını söyleyen Platt, aynı orkestranın mayıs ayında Çin'de 12. kez sahneye çıktığını ve yine Çinli seyircilerin beğenisini kazandığını kaydetti. Platt sözlerine şöyle devam etti:

“Son yıllarda iki ülke arasında gerçekleştirilen ‘sözde ehemmiyetsiz' personel değişimi, aslında büyük stratejik önem taşıyor. Ticaret, yatırım, turizm, spor, kültür, bilim ve eğitim iki ülkenin ele aldığı gündem maddeleri. İki ülkenin yönetimleri, ikili işbirliğini güçlendirmek için politika ve hukuk çerçevelerinde düzenlemelere gitmelerine rağmen, işbirliği ilişkileri genellikle hükümet dışı kuruluşlar tarafından korunuyor.”

Diğer yandan, Nicholas Platt'ın da aralarında bulunduğu yaklaşık yüz ABD'li akademisyen ve uzmanın imzasını taşıyan bir açık mektupta, Beyaz Saray'a Çin'e düşman gibi davranmaması uyarısında bulunuldu.

Mektup hakkında değerlendirme yapan Platt şunları söyledi: “Geçmişe bakarak iki ülke arasındaki ilişkilerin geleceğinden umutlu olduğumu söyleyebilirim. ABD ve Çin arasında onlarca yıldır hem rekabet, hem de işbirliği söz konusu; bu ilişki gelecekte de böyle sürecek. Birbirine bağımlılık karmaşık bir durumdur, ikili ilişkilerin her zaman olumlu seyretmesi mümkün değil. Ancak ABD-Çin ilişkileri canlı ve hareketli, tek başına bir güç sayılabilir.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor