Yeni dönemde Çin ve dünya konulu beyaz kitap yayımlandı

2019-09-27 11:50:05

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi bugün “Yeni Dönemde Çin ve Dünya” başlıklı bir beyaz kitap yayımladı.


Beyaz kitap, önsöz ve sonuç bölümünün haricinde “Çin Somut Koşullarına Uygun Bir Kalkınma Yolu Buldu”, “Çin'in Gelişmesi, Dünya İçin Bir Fırsat”, “Müreffeh ve Güzel Bir Dünya, Halkların Ortak Beklentisi” ve “Çin'in Daha İyi Bir Dünya İçin Yaptığı Katkılar” olmak üzere dört bölümden oluşuyor.


Çin'in gelişmesinin yeni bir döneme girdiği belirtilen belgede, Çin'in günümüzde dünyaya daha kapsamlı, derin ve sürekli etkiler getirmekte olduğu, dünyanın da Çin'e olan ilgisinin günden güne arttığı ifade edildi. 


Beyaz kitapta, “Bu yıl, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıldönümü. Çin Halk Cumhuriyeti, geçen 70 yıl içinde Çin Komünist Partisi'nin liderliği altında derin ve büyük değişimlere tanıklık etti, insanlık tarihinde ender rastlanan bir gelişme mucizesi yarattı” ifadeleri kullanıldı.


Beyaz kitapta, gelişmiş ülkelerin yüzlerce yıllık gelişme yolculuğunu Çin'in sadece birkaç on yıl içinde tamamladığı kaydedildi.


Çin'in şu anda dünyanın ikinci büyük ekonomisi olduğu, yaklaşık 1,4 milyar nüfusun maddi sıkıntıdan kurtulduğu ve orta halli refah toplumu seviyesine erişildiği bildirilen belgede ayrıca şu ifadeler yer aldı:


“Bu, Çin'e büyük bir değişim getirmiştir. Aynı zamanda insanlık için dikkate değer bir ilerlemeyi temsil eder ve dünya barışı ile kalkınmasına önemli bir katkıdır.”


Çin'in dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi olarak, yoğun bir nüfusa sahip olduğu ve kendi altyapı tesislerini geliştirmesi gerektiği bildirilen belgede, “Çin halen büyük ve zorlu sınamalarla karşı karşıyadır. Çin halkı bu sorunların çözülmesi için büyük çaba gösterecektir.” dedi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor