Beijing-Tianjin-Hebei'nin entegrasyon süreci hızlanıyor

2019-09-27 11:34:18

Beijing-Tianjin-Hebei bölgesindeki ulaşım entegrasyonunun önümüzdeki dönemde de ilerletileceği, bölge içindeki her noktaya azami 1,5 saatte ulaşılabilecek bir sistem oluşturulduğu açıklandı.

Çin hükümeti, 2014 yılında ortaya koyduğu proje ve 2015 yılında onayladığı “koordine kalkınma planı” doğrultusunda başkent Beijing ve Tianjin kentleri ile Hebei eyaletinin entegrasyonunun gerçekleştirilmesini hedefliyor. Ulaşım projeleri, bahsi geçen entegrasyon sürecinin hayata geçirilmesinde büyük önem taşıyor.

Çin Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Sun Wenjian, dün yaptığı açıklamada, son yıllarda Beijing-Tianjin-Hebei bölgesindeki ulaşım çalışmalarında önemli neticeler alındığına işaret etti.

Bölgede havayolu, demiryolu, karayolu ve deniz yolu ulaşımını birleştiren çok boyutlu ve kapsamlı bir taşımacılık sisteminin tesis edildiğini dile getiren sözcü, şunları söyledi:

(SES1 SUN WENJIAN)

“Ulaşım altyapısının inşasında olumlu ilerlemeler sağlandı. Beijing-Qinhuangdao otobanı, Tianjin-Shijiazhuang (Jin-Shi) otobanı ve Tianjin Uluslararası Gemi Terminali gibi büyük çaplı projeler istikrarlı şekilde hayata geçiriliyor. Hâlihazırda Beijing, Tianjin ve Hebei, demiryoluyla birbirine bağlanıyor. Şu an bölgede altı yeni tren hattı inşa ediliyor. Ayrıca, üç bölgede de aynı metro kartlarının kullanılabilmesi planlanıyor.”

Ulaşım hatları 2022 Kış Olimpiyatları'nda hizmet verecek

Beijing Daxing Uluslararası Havalimanı, önceki gün resmen açıldı. Havalimanının Beijing-Tianjin-Hebei bölgesindeki yolcu ve kargo taşımacılığı açısından büyük kolaylıklar getirmesi bekleniyor. Buna ek olarak, Beijing ile Xiong'an'ı birbirine bağlayan demiryolu hattının bir kısmını oluşturan Beijing Batı Tren İstasyonu-Daxing Havalimanı hattı da dün hizmete girdi.

Daxing Havalimanı'ndan Xiong'an'a ulaşacak demiryolu hattının da önümüzdeki yıl açılması hedefleniyor.

Hebei Ulaştırma Müdürlüğü Başkan Yardımcısı Hou Zhimin, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı:

(SES2 HOU ZHIMIN)

“Beijing-Tianjin-Hebei ulaşım entegrasyonu planına göre, 2020 yılında Xiong'an Yeni Bölgesi'nden Beijing ve Tianjin'e ulaşımı sağlayacak ana projeler tamamlanacak. Beijing'in 2022'de evsahipliği yapacağı Kış Olimpiyat Oyunları'nda hizmet verecek ulaşım sistemi de hazır hâle gelecek. Bu da demektir ki önümüzdeki yıl, Xiong'an'dan Beijing'e yarım saat içinde ulaşılabilirken, Beijing-Tianjin-Hebei'nin ana noktaları arasında bir saat içinde, bölgenin en uzak noktaları arasında ise azami 1,5 saatte ulaşım sağlanabilecek.”

Tianjin'in hava ve deniz taşımacılığındaki rolü güçlenecek

Diğer yandan, Beijing-Tianjin-Hebei bölgesinin entegrasyon süreci hızlanırken, liman kenti Tianjin'de de Çin'in kuzey bölgelerine hizmet ağını genişletecek bir uluslararası konteyner terminali inşa ediliyor.

127 konteyner hattına hizmet veren Tianjin Limanı ile 180'in üzerindeki ülkenin 500'den fazla limanı arasında ticari faaliyet gerçekleştiriliyor.

Tianjin Ulaştırma Komisyonu Başkan Yardımcısı Liu Daogang, Tianjin Binhai Uluslararası Havalimanı'nı ülkenin uluslararası havacılık lojistik merkezlerinden biri hâline getirmeye çalıştıklarını ifade etti.

Liu, Çin'in en yoğun demiryolu hattı ile ikinci yoğun otobanının Tianjin'de bulunduğuna işaret etti.

Çin Ulaştırma Bakanlığı Sözcüsü Sun Wenjian, dünkü toplantıda, gelecek dönemde bölgede daha kapsamlı ve kaliteli bir ulaşım sistemi kurmaya devam edileceğinin de altını çizdi.

Nakliyat aşamalarında düzeltmelere gidilmesinin yanı sıra, hava kirliliğini önleyecek çevre dostu çalışmaların yürütüleceğini aktaran sözcü, Xiong'an Yeni Bölgesi'nde bir pilot bölge olarak, en ileri teknolojiler kullanılmak suretiyle modern bir kapsamlı taşımacılık sistemi kurulacağını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor