Çin'den Afrika ülkelerinin çıkarlarını koruma taahhüdü

2019-09-27 10:58:12 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, “Afrikalı kardeşlerimizin bizden beklediği ve menfaatlerine olan ne varsa hepsini gerçekleştireceğiz.” dedi.

Wang, dün BM'nin New York'taki merkezinde düzenlenen, BM Güvenlik Konseyi'ne üye ülkeler Fildişi Sahili, Ekvator Ginesi ve Güney Afrika ile Konsey'in üye adayları Nijerya ve Tunus'un dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıya başkanlık etti.

Dünyanın daha önce görülmemiş büyük değişimlerden geçtiği bir yüzyılda en önemli değişikliğin Çin ve Afrika'nın aralarında bulunduğu gelişmekte olan ülkelerin hızlı gelişme rayında ilerlemesi olduğunu söyleyen Wang, Çin'in Afrikalı kardeşlerinin daima yanında olduğunu vurguladı.

Wang, Afrika ülkelerinin Çin'in Güvenlik Konseyi'ne katıldığından beri en önemli ve en güvendiği ortakları olduğunu, bu nedenle Afrika'nın endişeleriyle ilgilenmenin ve çıkarlarını korumanın Konsey'deki çalışmalarının odak noktasını teşkil ettiğini dile getirdi.

Çin'in içinde bulunduğu yeni dönemde, Güvenlik Konseyi çerçevesi altında Afrika ülkeleri ile dayanışmayı ve koordinasyonu güçlendireceğini ve ortak çıkarlarını koruyacağını kaydeden Wang, dünyanın barışı ve refahına da daha büyük katkı yapacaklarını dile getirdi.

Wang, “Çin ile Afrika, BM ve Güvenlik Konseyi ile alakalı işlerde işbirliğini ve karşılıklı desteği artırma ve kendi çıkarlarının yanı sıra diğer gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını da koruma konusunda anlaşmıştır.” ifadesini kullandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor