Ankara'da Çin'in 70. yıldönümüne özel resepsiyon

2019-09-27 10:56:10

Çin'in Ankara Büyükelçiliği, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıldönümü nedeniyle dün Ankara'da bir resepsiyon düzenledi.


Resepsiyona, Çin'in Ankara Büyükelçisi Deng Li, Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar ile iki ülkenin çeşitli çevrelerinden 800'den fazla davetli katıldı.


Çin'in Ankara Büyükelçisi Deng Li, resepsiyonda yaptığı konuşmada, geçen 70 yıl içinde Çin milletinin hızla kalkındığına dikkat çekerek, 179 ülke ile diplomatik ilişkilerin kurulduğunu söyledi.


Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in 2013 yılında Kuşak ve Yol inisiyatifini ileri sürdüğünü hatırlatan Deng Li, inisiyatifin, Çin'in dışa açılması, gelişmesi ve tüm ülkelerin halklarının mutluluğuna yeni katkılar yapmasını sağladığını kaydetti.


Kuşak ve Yol ile Orta Koridor girişimlerini daha sıkı şekilde kenetleyeceklerine işaret eden Deng Li, “Çin, Türkiye ile aynı gemide yol alma ruhuyla ortak kazanca dayalı işbirliği yaparak Çin-Türkiye stratejik işbirliği ilişkilerini sürekli olarak derinlemesine geliştirmeye, iki ülkenin halklarına yarar getirmeye ve dünyanın istikrarını ve refahını birlikte korumaya hazırdır” ifadesini kullandı.


Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ise Türkiye ve Çin'in 2021 yılında diplomatik ilişkilerinin 50. yılının kutlanacağını anımsatarak, iki ülkenin tarihe dayanan köklü ilişkilerinin ve gönül bağlarının olduğunu ifade etti.


Türkiye'nin Çin'in ile ilişkilerini her alanda geliştirmeye büyük önem atfettiğini ve ilişkilerin son yıllarda ileri seviyelere taşındığını belirten Kıran, “Çin Halk Cumhuriyeti'ni çok önemli bir stratejik ortağımız olarak görüyoruz” dedi.


Dış politikada “Yeniden Asya” açılımına vurgu yapan Kıran, Bu anlayışla 2020 yılında Asya ile ilişkilerimize daha fazla odaklanacağız, Asya'yı bir bütün olarak kucaklayacağız. Çin Halk Cumhuriyeti de 'Yeniden Asya' politikamız kapsamında en önemli ortaklarımızdan biri olacak.” diye konuştu.


Kıran, Türkiye'nin Kuşak ve Yol inşasına da büyük önem atfettiğini, söz konusu girişimin Türkiye ve Çin arasındaki işbirliğine daha çok fırsat getireceğini sözlerine ekledi.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor