Wang Yi, BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katıldı

2019-09-27 10:00:03

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün BM'nin New York'taki genel merkezinde BRICS Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılarak bir konuşma yaptı.


Wang Yi, BRICS üye ülkelerinin devlet başkanlarının stratejik liderliği altında örgütün dayanışma ve etkisinin sürekli arttığına dikkat çekerek, günümüzde BRICS'in karmaşık küresel durumu dengeleyen kuvvet ve yeni tip uluslararası ilişkilere örnek olduğunu kaydetti.


BRICS'in hâlihazırda yürüttüğü en önemli çalışmanın kasım ayında Brezilya'da düzenlenecek zirveye hazırlıklar olduğunu belirten Wang Yi, BRICS üye ülkelerinin çok taraflılık ile BM'nin merkezinde bulunduğu küresel yönetişim sisteminin korunmasında öncü rol oynayarak tek taraflı yaptırımlara birlikte karşı çıkmaları gerektiğini söyledi.


Küresel sorunların siyasi yollardan çözülmesi gerektiğine işaret eden Bakan Wang, BRICS'in çok yönlü işbirliği seviyesinin yükseltilmesi, ekonomi, siyaset, güvenlik ve kültür alanlarındaki değişimin yoğunlaştırılması, ticaret ve yatırım kolaylığı ile dijital ekonomi alanlarında işbirliğinin artırılması ve teknoloji devriminden doğan fırsatlardan faydalanılması çağrısında bulundu.


Toplantıya katılan BRICS Dışişleri Bakanları, Çin'in 70'inci kuruluş yıldönümünü de kutlayarak, Çin ile stratejik temasları yoğunlaştırmaya, gerçekçi işbirliğini pekiştirmeye, BM ve G20 gibi çok taraflı platformlar altında koordinasyonu güçlendirmeye, küresel yönetişimi iyileştirmeye ve çok taraflılığı desteklemeye hazır olduklarını kaydetti.   

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor