Çin'den ABD'nin zorbalık girişimine sert tepki

2019-09-26 19:37:07 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD'nin Çin işletmeleri ve vatandaşlarına uyguladığı yaptırımlardan büyük hoşnutsuzluk duyduklarını ve bu uygulamaya karşı çıktıklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında, ABD'nin birçok Çin işletmesi ve vatandaşına yaptırım uygulanacağını açıklamasıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Çin'in öteden beri ABD'nin uyguladığı tek taraflı yaptırımlara ve “uzun kollu yargılama”ya karşı çıktığını dile getiren Geng, ABD'nin kendi yurt içi yasalarına göre Çin işletmelerine uyguladığı zorbalığa karşı çıktıklarını ifade etti.

Sözcü, “Çin de dahil uluslararası toplumun İran'la uluslararası yasalar çerçevesinde yaptığı normal işbirliğinin makul ve meşru olduğunu, ayrıca bu işbirliğine saygı gösterilmesi gerektiğini defalarca vurguladık. ABD'nin, ilgili tarafların meşru hak ve çıkarlarını bir kenara bırakıp, yaptırımları istediği gibi kullanması, uluslararası ilişkilerin temel ilkelerine yönelik kaba ihlaldir. ABD'den yanlış girişimlerini derhal durdurmasını istiyoruz. Çin, kendi işletmelerinin meşru hak ve çıkarlarını savunmak üzere gerekli önlemler aldı ve almaya da devam edecek” diye konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor