“Çin-ABD ticari müzakerelerinin yeni turu için hazırlık yapılıyor”

2019-09-26 17:45:21 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı, Çin ile ABD'nin heyetlerinin 13'üncü ticari müzakere için hazırlık yaptığını açıkladı.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, Çin ile ABD arasında yürütülen ticari müzakerelerle ilgili gelişmeleri aktardı.

Gao, kısa süre önce Washington'da bakan yardımcısı seviyesinde görüşme yapıldığını ve görüşmede her iki tarafı ilgilendiren konuların yapıcı şekilde ele alındığını bildirdi.

Gao, görüşmede ayrıca gelecek ay Washington'da yapılması öngörülen Çin-ABD Ekonomik ve Ticari Müzakereleri'nin 13. Turu'na ilişkin detayların ele alındığını söyledi.

Gao, şu an iki tarafın sıkı temaslarda bulunarak, 13'üncü müzakerede olumlu ilerleme sağlanması için hazırlık yaptığına işaret etti.

Gao, “Müzakeredeki tutumumuz her zaman net. Yani ABD'nin, Çin'le aynı hedefe doğru eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde ilerlemesini bekliyoruz. ABD'nin, diyalog yoluyla karşılıklı yarara dayalı kazanç getirebilecek bir çözüm bulmasını umuyoruz. Bu, hem Çin'in, hem ABD'nin, hem de bütün dünyanın yararına olacaktır” diye konuştu.

Gao, Çin şirketlerinin son dönemlerde piyasalaşma ilkeleri ile Dünya Ticaret Örgütü kuralları doğrultusunda ABD'nin tarım ürünleri hakkında fiyat sorduğunu ve alım yaptığını, şu ana kadar büyük miktarda soya ve domuz eti ticaretinin tamamlandığını anımsattı.

Sözcü, “Çin'in kaliteli tarım ürünleri piyasasına büyük ihtiyacı var. Çin ile ABD arasında tarım alanında güçlü bir tamamlayıcılık ve büyük işbirliği potansiyeli var. İki tarafın somut adımlar atıp, işbirliğine fayda sağlayacak koşullar yaratmak için beraber çaba harcayabileceğini umuyoruz” dedi.

ABD'nin kısa süre önce ek tarifeden muaf Çin menşeli ürünler listesini açıkladığını dile getiren Gao Feng, bu gelişmenin müzakere için uygun koşullar yaratılmasına yardımcı olduğunu, ABD'li işletmeler ile tüketicilere olduğu gibi Çinli işletmelere de faydalı olacağını ve Çin'in bu durumu takdirle karşıladığını kaydetti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor