Çin ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları bir araya geldi

2019-09-26 15:53:46 CRI

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün New York'ta düzenlenen BM Kurulu esnasında Suudi mevkidaşı İbrahim bin Abdülaziz El Assaf'la bir araya geldi.

Wang görüşmede, Suudi Arabistan'ın Çin'in kapsamlı stratejik ortağı olduğunun altını çizdi.

İki ülkenin liderlerinin vardığı önemli uzlaşıyı aktif şekilde hayata geçirmekte olduklarını belirten Wang Yi, pek çok alanı kapsayan somut işbirliğinin sürekli ilerletildiğini, uluslararası ve bölgesel meselelerde iletişim ve koordinasyonun sıkı şekilde yürütüldüğünü kaydetti.

Bakan Wang, Suudi Arabistan'daki petrol tesislerine düzenlenen saldırıyı kınadıklarını; ülkenin egemenliğini, güvenliğini ve istikrarını korumak için harcadığı çabalara destek verdiklerini belirtti.

Wang Yi, Çin ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ortaklığındaki serbest ticaret bölgesinin bir an önce kurulması için KİK üye ülkeleriyle gayret göstermeye de hazır olduklarını söyledi.

Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki terörle mücadele ve dini aşırıcılığı giderme çalışmaları hakkında da bilgi veren Wang, Çin'in Suudi Arabistan'la birbirlerinin çekirdek çıkarlarını ilgilendiren önemli konularda karşılıklı anlayış ve destek göstereceklerinin altını çizdi.

El Assaf ise, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik dostluk ilişkisinin gelişmesi ve Suudi Arabistan'ın “2030 Vizyonu” projesi ile “Kuşak ve Yol” inisiyatifinin hayata geçirilmesi için Çin'le ortak çaba harcayacaklarını ifade etti.

Tek Çin politikasını desteklediklerini vurgulayan Bakan El Assaf, Xinjiang konusunda Çin'e yönelik mesnetsiz suçlamalara karşı çıktıklarını ve terörle mücadelede Çin'le işbirliğini güçlendirme arzularını dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor