Çin'den ABD'nin “Hong Kong yasasına” tepki

2019-09-26 10:19:15

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi tarafından dün onaylanan “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasası”na karşı çıktıklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, bu sabah yaptığı açıklamada, ABD tarafından onaylanan ve gerçeklerin çarpıtıldığı yasayla Hong Kong'daki şiddet yanlısı radikallerin açıkça desteklendiğini ve Çin'in iç işlerine ciddi şekilde müdahale edildiğini belirtti.

Sözcü, ABD'nin girişimini büyük bir esefle karşıladıklarını ve bu tür adımlara şiddetle karşı çıktıklarını vurguladı.

Geçtiğimiz aylarda, dış güçlerin kışkırtmasıyla Hong Kong'daki radikal göstericilerin kamu düzenine ve mallarına zarar verdiklerini, polislere saldırdıklarını ve kundakçılık girişiminde bulunduklarını belirten sözcü, bu girişimlerin olağan mitinglerin, ahlaki standartların, hukukun üstünlüğünün ve “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesinin sınırlarını aştığını söyledi.

Geng Shuang, ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi'nin Hong Konglu radikal eylemcilerin girişimlerini göz ardı ederek onlara destek sağlamasının, Amerikalı bazı yetkililerin Hong Kong'da kaos yaratmak suretiyle Çin'in kalkınmasını engelleme yönündeki kötü niyetini yansıttığını vurguladı.

ABD'nin Çin'in çıkarlarına zarar getiren tüm girişimlerine karşılık vereceklerine işaret eden Çinli sözcü, Hong Kong'un Çin'e ait olduğunu, Hong Kong ile ilgili işlerin de tamamen Çin'in iç işi olduğunu yineledi.

Sözcü Geng, ABD'li siyasetçileri Hong Kong ile ilgili işlere karışmayı ve Çin-ABD ilişkilerine zarar getirmeyi derhal durdurmaya çağırdı.

Öte yandan, Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi'nden dün yapılan açıklamada, ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi tarafından onaylanan Hong Kong ile ilgili yasa kınandı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor