“Çin yoksullukla mücadele hedefine öngörülenden 10 sene önce ulaşacak”

2019-09-24 19:00:35 CRI

Çin'in mevcut şartlar altında, 2020 yılında kırsal bölgelerdeki yoksul nüfusun tamamının yoksulluktan kurtulması hedefine ulaşacağı açıklandı. Böylece Çin, yoksulluğu azaltma alanındaki sürdürülebilir kalkınma amacına öngörülen tarihten 10 yıl önce varmış olacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında, bugün New York'ta yapılan BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi hakkında değerlendirmede bulundu.

Geng, Çin'in mevcut şartlar altında, kırsal bölgelerdeki yoksul nüfusun tamamının yoksulluktan kurtarılması hedefine 2020'de ulaşacağını ve bunun 2030 Gündemi'nin küresel çapta hayata geçirilmesi açısından Çin'in yapacağı en büyük katkı olacağını belirtti.

Geng “Çin ayrıca, Çin-BM Barış ve Kalkınma Fonu ve Güney-Güney İşbirliği Yardım Fonu oluşturulması gibi somut önlemlerle ve ikili kanallardan, diğer gelişen ülkelerin 2030 Gündemi'ni hayata geçirmesine güçlü destek sağladı.” ifadesini kullandı.

Çin'in BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi'ne büyük önem verdiğinin altını çizen Geng, zirvenin hazırlık sürecine aktif şekilde ve yapıcı bir tavırla katıldıklarını kaydetti. Geng, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in Özel Temsilcisi olarak zirveye iştirak ettiğini hatırlattı.

Geng, son zirve vesilesiyle diğer ülkelerle Çin'in kalkınma deneyimlerini paylaşmaya, zirvede olumlu sonuçlar alınmasını dünya ülkeleriyle birlikte hızlandırmaya ve uluslararası kalkınma davasına yeni güç katmaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor