Li Keqiang, Iraklı mevkidaşı ile bir araya geldi

2019-09-23 21:35:52 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang, başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda ülkeye resmi ziyarette bulunan Iraklı mevkidaşı Adil Abdulmehdi ile bir araya geldi.

Li görüşmede, Çin ile Irak'ın köklü medeniyete sahip iki ülke olduğunu ve iki ülke arasındaki dostluğun uzun bir geçmişinin bulunduğunu belirtti.

Çin ile Irak arasında diplomatik ilişkiler kurulmasından bu yana ikili ilişkilerde sağlıklı ve istikrarlı gelişmenin korunduğunu anımsatan Li, Çin'in Irak'taki yeniden yapılanma çalışmalarına aktif bir şekilde katılmaya hazır olduğunu söyledi.

Li, enerji alanında uzun vadeli ve istikrarlı şekilde gelişen ortaklık ilişkisini sürdürerek, üretim kapasitesi, imalat ve tarım gibi alanlardaki işbirliğini genişletmeyi, Irak'ın ekonomisinin çok yönlü olarak gelişmesine yardımcı olmayı ve karşılıklı yarara dayalı ortak kazancı gerçekleştirmeyi arzuladıklarını kaydetti.

Öte yandan, Kuşak ve Yol inisiyatifinin, Irak'ın yeniden yapılanma çalışmalarıyla daha iyi bir şekilde kenetlenmesini sağlamayı temenni ettiklerine işaret eden Li, Çinli işletmelerin Irak'taki altyapı inşasına katılmasına destek verdiklerini aktardı. Li, Irak'tan da ülkedeki Çinli kuruluşlar ile çalışanlarının güvenliğini etkili önlemlerle güvence altına almasını beklediklerini söyledi.

Adil Abdulmehdi ise, şu an Irak ile Çin arasındaki ilişkinin tarihindeki en iyi dönemi yaşadığına işaret etti. Savaşın ardından, Irak'ta yeniden yapılanma çalışmalarının sürdüğüne işaret eden Abdulmehdi, Çin'le ekonomi, ticaret, altyapı tesisleri inşası ve enerji gibi alanlardaki işbirliğini güçlendirmeyi arzuladıklarının altını çizdi. Abdulmehdi, kültürel ve beşeri temasları ilerleterek, ikili ilişkiyi derinleştirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

İki lider görüşmenin ardından, ekonomi, teknoloji, finans ve kültür alanlarında birçok işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor