Xi, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile görüştü

2019-09-23 21:36:32 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ile Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda bir araya geldi.

Xi görüşmede, Çin'in Irak'la birlikte, iki ülke arasındaki stratejik ortaklık ilişkilerini yeni bir düzeye taşımaya hazır olduğunu belirtti.

Irak'ın ulusal egemenlik, bağımsızlık ve toprak bütünlüğünü koruma çabalarına kararlılıkla destek verdiklerini kaydeden Xi, herhangi bir dış gücün Irak'ın içişlerine müdahale etmesine karşı çıktıklarını vurguladı.

Irak'a terörle mücadele ve yeniden yapılanma konularında yardım sağlamaya devam edeceklerini ifade eden Xi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, Kuşak ve Yol inşası ile Irak'ın yeniden yapılandırılması çalışmalarının kenetlenmesiyle, iki ülke arasında petrol ve altyapı tesisleri alanlarındaki işbirliğini hızlandıracak. Çin ile Irak, köklü medeniyetlere sahip iki ülke olarak, arasındaki kültürel temasları yoğunlaştırmalı. Çin, Irak'la güvenlik ve yasa uygulama alanlarındaki işbirliğini güçlendirmeye hazır.”

Görüşmede Orta Doğu'daki duruma da değinen Xi, ilgili tarafların soğukkanlılıklarını koruyarak, fikir ayrılıklarını karşılıklı saygı temelinde, diyalog ve müzakere gibi barışçıl yollarla çözmesinin önemine vurgu yaptı. Tarafların, bölge barışı ve istikrarını beraber savunması gerektiğini aktaran Xi, Irak dahil ilgili bütün taraflarla temasları sürdürmeye hazır olduklarına işaret etti.

Adil Abdulmehdi ise, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü dolayısıyla Xi'yi tebrik etti.

Çin'in devlet egemenliği ile bağımsızlığını ve milli onurunu kararlılıkla savunarak, kalkınmada büyük başarılar elde ettiğini anımsatan Abdulmehdi, günümüz dünyasında Çin'in dünya barışı, istikrarı ve uyumunu savunan önemli bir güç olduğunu söyledi.

“Çin'e Irak'ın terörle mücadele ve yeniden yapılanma çalışmalarına verdiği değerli destekler için teşekkür ederim” diyen Abdulmehdi, Kuşak ve Yol çerçevesinde iki ülke arasındaki somut işbirliğini bütün alanlarda derinleştirmeyi arzuladıklarına dikkat çekti.

Abdulmehdi, bölgesel gerginliği yumuşatmak üzere Çin'le temas ve eşgüdümü güçlendirmeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor