Hong Kong'un ekonomik geleceği ana kara ile bağlantılı

2019-09-23 19:19:20 CRI

Guangdong Üniversitesi'nden Shen Minghao, Hong Kong'da yaşanan şiddet olaylarının ekonomiye verdiği zararları China Daily için kaleme aldı.

Hong Kong'daki yasa dışı gösterilerin ekonomi, özellikle de turizm ve perakende sektörlerine ciddi zararlar verdiği ortaya çıktı. Son istatistikler Ağustos ayında Hong Kong'u ziyaret eden turist sayısının yıllık bazda yaklaşık yüzde 40 düşüş göstererek 2,4 milyon azaldığını ortaya koydu. Bu düşüşün maliyeti ise yaklaşık 12 milyar yuan (1,69 milyar dolar).

Diğer sektörler de zarar görmüştür. Bazı lojistik şirketlerinin cirosu son aylarda yüzde 50 düştü. Lojistik, finans, turizm, perakende satış ve özel hizmetler, Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nin önemli sektörleridir.

Kanunsuz gösteriler ekonomiye zarar veriyor

Ticaret ve lojistik sektörleri Hong Kong gayri safi yurtiçi milli hasılasının (GSYİH) yüzde 21'ini oluşturuyor. ABD'nin Çin'le ticaret savaşı başlatmasından bu yana Hong Kong ekonomisinde sıkıntılar belirirken gösteriler durumu daha da kötüleştirdi. Bazı çevreler Hong Kong ekonomisinin teknik durgunluğa girmesinden korkuyor.

Çok az sayıda insanın yüksek gelirli finansal sektörde istihdam sağlayabildiğinden, Hong Kong gençleri, genel olarak, kariyer umutları ve sosyal yükseliş hareketleri hakkında karamsar hale geldi.

Genç nesil için gelecek kaygısı

Yüksek gelirli sektörlerdeki sınırlı fırsatların Hong Kong'un endüstriyel yapısıyla bir ilgisi var. Hong Kong, üçüncü sanayi devrimi sırasında teknoloji endüstrisinin gelişimini ihmal etmiş, bunun yerine gayrimenkul ve finansal sektörlere odaklanmıştır.

Birçok Hong Kong sakininin yüksek teknoloji endüstrisinin gelişimini hızlandıracağına inandığı Cyberport projesi sonunda emlak projesi haline geldi. Hong Kong, değerli gelişim fırsatlarını yakalayamadığı için genç nesli parlak bir gelecekten mahrum etti.

Hong Kong'un küresel imajı zedeleniyor

Çin ana karası, Hong Kong'un uluslararası bir finans merkezi olarak statüsünün korunmasında çok önemli bir rol oynadı. Hong Kong borsasında sermayenin yüzde 70'inden fazlası ve listelenen şirketlerin yüzde 60'ı ana karadan geliyor. Hareketlilik ve güvenlik, herhangi bir denizaşırı finans merkezi için çok önemlidir. Bu kavram, siyasi ve sosyal istikrarsızlığın Hong Kong'un finans sektörü için ölümcül olabileceği anlamını taşıyor.

Şiddeti içeren gösteriler Hong Kong'un uluslararası bir finans merkezi görüntüsüne zarar verdi. Eğer sosyal istikrarsızlık devam ederse, sermaye Hong Kong'dan diğer küresel finans merkezlerine akacak ve ekonomi büyük bir yara alacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor