Çin: Temiz ve güzel bir dünya inşa etmeye hazırız

2019-09-23 17:22:31 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) İklim Eylemi Zirvesi vesilesiyle bütün taraflarla birlikte temiz ve güzel bir dünya inşa etmek için çaba harcamaya hazır olduğunu belirtti.

Geng Shuang günlük olağan basın toplantısında, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in Çin'in iklim değişikliği ile mücadelede liderlik rolünün büyük önem taşıdığı yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Sözcü, “Çin, BM Genel Sekreteri Guterres'in son zirvenin düzenlenmesi konusundaki çabasını takdir ediyor. Çin hükümeti, iklim değişikliğiyle mücadeleyi daima kendi sürdürülebilir gelişmesinin önemli bir parçası ve insanlığın kader ortaklığı inşasında üstlenilmesi gereken önemli bir sorumluluk olarak görüyor. Çin, BM İklim Değişikliği Çerçeve Antlaşması ve Paris Anlaşması'nda belirlenen yükümlülükleri yüzde yüz yerine getirecek” dedi.

Geng ayrıca, son zirvede mutabakata varılarak ve iklim değişikliğiyle mücadele konusunda uluslararası işbirliği güçlendirilerek, Paris Anlaşması'nın kapsamlı ve verimli şekilde yerine getirilmesi için yeni bir dinamizm yakalanmasını beklediklerini ifade etti.

Geng, Dışişleri Bakanı Wang Yi'nin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel temsilcisi olarak zirveye katılacağını sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor