İnsan hakları beyaz kitabı yayımlandı

2019-09-22 19:24:10 CRI

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı basın ofisi bugün “Halkın mutluluğu için: Yeni Çin'de insan hakları davasının 70 yılı” adlı bir beyaz kitap yayımladı.

Beyaz kitapta, 70 yıl önce Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliğinde Çin halkının “devletin efendisi” haline geldiği, geçen 70 yılda Çin milletinin ayakta kalmayı başarıp zenginleşmeye ve güçlenmeye başladığı, halkın temel haklarının güvence altına alındığı, küresel insan hakları davasına büyük katkılarda bulunulduğu belirtiliyor.

Beyaz kitapta halkın mutlu yaşamının en büyük insan hakkı olduğuna dikkat çekilerek, ÇKP'nin kurulmasından beri halkın mutluluğu, milletin yeniden canlandırılması ve insanlığın ortak kalkınmasını kendi hedefi olarak gördüğüne işaret ediliyor.

Çin'in kendi koşullarına uygun bir insan hakları geliştirme yolu izleyip insan medeniyetinin çeşitliliğini zenginleştirdiği ifade ediliyor.

Çin halkının kendi rüyasını gerçekleştirmek için çaba gösterdiğini vurgulayan beyaz kitaba göre, ülkede orta halli refah toplumunun tamamen oluşmasıyla Çin halkı daha geniş kapsamlı haklara sahip olacak ve daha yüksek seviyeli bir kalkınma gerçekleştirecek.

Ayrıca Çin, medeniyetlerin çeşitliliği ve kültürel etkileşim ruhunda ısrar ederek, uluslararası toplumla birlikte çaba harcayıp küresel ölçekte insan haklarının gelişimini ilerletecek ve insanlığın kader birliğini tesis edecek.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor