BM yetkililerden Çin'e 70. yıldönümü kutlamaları

2019-09-22 15:04:01

Çin'in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Misyonu tarafından Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen resepsiyonda birçok BM yetkilisi ve diğer ülkelerin BM daimi temsilcileri Çin'in kalkınma başarısını takdirle değerlendirdi.

BM Barış Gücü Operasyonlarından Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Jean Pierre Lacroix, Çin'in barış gücünün sivilleri ve güvenliği koruduğunu, altyapı tesisleri inşa ettiğini ve halkın yaşamını iyileştirdiğini hatırlatarak, Çin'in yardımıyla BM'nin etkili bir şekilde dünya çapında barış operasyonları yürütebildiğini ifade etti.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) İcra Direktörü Henrietta Fore, gelecek on yıl için Çin'in okul öncesi çocukların anaokula girme oranının yüzde 80'e ulaşması gibi çok önemli hedefleri gerçekleştireceğini ifade etti.

BM Kalkınma Programı (UNDP) Başkanı Achim Steiner, Çin'in milyonlarca vatandaşını yoksulluktan kurtarmakla kalmayıp, gelecekte kalkınması için dayanıklı sanayi ve hizmet endüstrilerinin temelini attığını belirtti.

Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzya, Rusya ve Çin'in BM Tüzüğü temelinde uluslararası düzeni koruduğuna dikkat çekti.

Kazakistan'ın BM Daimi Temsilcisi Kairat Umarov, Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol inisiyatifinin ilgili ülkelere kalkınma, ilerleme ve refah getirdiğini ve Kazakistan'ın bu girişime büyük önem verdiğini dile getirdi.

Pakistan'in BM Daimi Temsilcisi Maleeha Lodhi, Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nin tüm dünya için büyük önem taşıdığını, Pakistan'ın Kuşak ve Yol inşasına katılmasından memnuniyet duyduğunu ifade etti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor