Çin Halk Cumhuriyeti Soros'un söylemlerinden etkilenmez

2019-09-22 14:56:16

Kaynak: Global Times / Su Hao

Çin Dışişleri Üniversitesi'nden Su Hao, George Soros'un Wall Street Journal gazetesinde yayımlanan makalesini değerlendirmeye aldı. Alıntılayarak dikkatinize sunuyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) milyarder bir finansçı olan George Soros kısa bir süre önce Wall Street Journal'da bir makale yayınladı. Donald Trump yönetiminin Çin politikasını büyük bir başarı olarak gördüğünü belirten Soros, "Xi Jinping yönetimindeki bir Çin'i yenme arzularım, ulusal çıkar arzularımın ötesine geçiyor." dedi. Soros'un Çin'e karşı olan düşmanlığının altında ne yatıyor olabilir?

En ünlü Amerikan finansörü olan Soros, finans alanında spekülasyon yaparak büyük kârlar elde etti. BBC'ye göre, Soros'un finansal spekülasyonlarla 44 milyar dolar kazandığı söyleniyor. 1997 yılında, Soros'un döviz ticareti Tayland ve Malezya ekonomilerini sarstı. Bir yıl sonra, Hong Kong pazarlarına yönelik spekülatif saldırılar başlattı. Hong Kong doları ve Hang Seng Endeksi'nin Çin merkezi hükümeti tarafından desteklenmesi bu saldırıyı başarısız kılmıştı.

SOROS'UN AMACI İNTİKAM ALMAK

Soros hem Hong Kong hem de anakara finans piyasasından bir servet kazanamadığı için Çin'e karşı kin besliyor gibi görünüyor. Trump yönetiminin Çin'e yönelik sert politikası bu yüzden övgülerle doluydu.

Bir finans titanı olarak, Soros'un sözleri ABD'de hâlâ ağırlık taşıyor. ABD mali çevrelerinin en önemli isimlerinden biri olarak, ülkenin mali politikalarını ve ABD toplumunu etkileme kapasitesine sahip.

Ancak ne Soros ne de Wall Street Çin'i sarsamaz. Çin'in sağlam bir finansal sistemi var. Çin, kur dalgalanmalarından sermaye akışlarına kadar riskleri önlemek için birçok önlem aldı. Bu hamleler, Batılı finansörlerin Çin ekonomisini üzerinde etki sağlamasını önledi.

Çin, finansal sektöründe açılımlar yaparak ilerleme kaydetti. ABD elitleri, özellikle Kuşak Yol İnisiyatifinin başlamasının ardından, Çin'in artan ekonomik gücünün ve dünya üzerindeki büyük etkisinin farkına vardı. Bu elitler Beijing'in Washington'a karşı bir tehdit oluşturduğunu ve Beijing ekonomisini baskı altına almak gerektiğini düşünüyorlar. ABD'li elitlerin seçkin üyesi olan Soros'un Beijing'e karşı sert çıkışlarda bulunması şaşırtıcı değil.

ÇİN, BU ÇIKIŞ KARŞISINDA NE YAPMALI?

İlk olarak, Çin kendinden emin olmalı. ABD, Çin'in gelişimini çeşitli şekillerde ele almak ve engellemek için çok çaba sarf etmesine rağmen, başarılı olmaları zor olacak. Çin'in büyük bir ekonomisi var, iyi bir gelişme ivmesi sağlıyor ve komşu ülkelerle iş birliği içinde çalışıyor. Çin, küresel ekonomiye kendi yoluyla entegre olmayı tercih ediyor.

İkincisi, Çin, ABD ile ekonomik ve ticari ilişkilerini sürdürmeye elverişli olmayan herhangi bir söylem veya hareketi eleştirmeye devam etmelidir. Ayrıca gerektiğinde karşı tepki vermelidir.

*Yazar, Çin Dışişleri Üniversitesinde Stratejik ve Barış Araştırmaları Merkezinin kurucu direktörüdür.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor