Xi'den ÇHSDK'nın kuruluşunun 70. yılı konuşması

2019-09-20 21:04:56 CRI

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın (ÇHSDK) kuruluşunun 70. yıldönümü dolayısıyla bugün Beijing'de bir toplantı düzenlendi.

Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve ÇKP Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, toplantıda yaptığı konuşmada, yeni dönemde Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı kapsamındaki çalışmaların güçlendirilip iyileştirilirken “İki Ayrı Yüzyıl” hedefinin gerçekleştirilmesinin, çalışmaların ana hattı olarak görülmesi gerektiğini söyledi.

Bu iki çalışma hedefinden biri ÇKP'nin kuruluşunun 100. yıldönümü olan 2021 yılında, Çin'in gayrisafi yurtiçi hasılası (GSYH) ile kentsel ve kırsal kesimleri için kişi başına düşen gelirin 2010 yılına ait değerin 2 katına yükseltilmesini ifade eder. İkincisi ise 100. kuruluş yıldönümü olan 2049'da Çin'in müreffeh, güçlü, demokratik, medeni, uyumlu ve çağdaş bir sosyalist ülke haline getirilerek orta düzeydeki gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılmasıdır.

Xi ayrıca siyasi danışma, demokratik denetim ve siyasete kapsamlı katılım seviyesi artırılarak halk siyasi danışma sisteminin daha iyi bir şekilde yürütülmesi gerektiğini savundu.

Xi Jinping, Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı'nın yurtiçi ve dışındaki Çinlilerin aklını ve gücünü biriktirme sorumluluğunu üstlenerek orta halli refah toplumunun kapsamlı şekilde inşa edilmesi ve güçlü bir sosyalist ve modern ülke inşa edilmesine katkıda bulunması gerektiğini sözlerine ekledi.

ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Üyelerinden Li Keqiang, Wang Huning, Zhao Leji, Han Zheng ve Çin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Wang Qishan da toplantıya katıldı.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor