Ticaret savaşı ABD'ye Çin pazarını kaybettiriyor

2019-09-20 19:59:35 CRI

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, sürekli tırmanan ticaret savaşının etkisiyle ABD'nin Çin pazarındaki payını hızla kaybettiğini belirterek, nihai olarak kaybedenin sıradan Amerikan halkı olduğunu kaydetti.

ABD-Çin Ulusal Ticaret Komisyonu tarafından kısa süre önce yayımlanan 2019 İhracat Raporuna göre geçen 10 yılda Çin'e mal ve hizmet ihracatındaki değişiklikler analiz edildi.

Rapora göre, Çin hâlâ ABD'nin imalat ve hizmet sektörlerinin başlıca hedef ülkesi konumunda. Ancak Çin ve ABD arasındaki ticari anlaşmazlıklar, Amerikan şirketlerinin Çin piyasasındaki faaliyetlerini genişletmelerini olumsuz etkiledi.

Sözcü Geng, raporun ABD'de sanayi ve ticaret çevresinin endişelerini yansıttığına dikkat çekerek, tüm çevrelerin ticaret görüşmelerinden artık bir anlaşma beklediğini ifade etti.

Rapora göre, Çin-ABD ticaret anlaşmazlığının etkisiyle 2018 yılında mal ticaret alanına bakıldığında 265 seçim bölgesinin Çin'e ihracatında düşüş yaşandı. 157'sinin Çin'e ihracatı iki haneli sayıyla düştü. Soya fasulyesi ve diğer tarım ürünlerini ihraç eden bölgeler, ticari anlaşmazlıklardan en çok etkilenen kesim oldu.


Hizmet alanında 2017 yılında 100 seçim bölgesinin Çin'e ihracatında düşüş görüldü.

Öte yandan Avrupa Birliği, Güney Kore ve Japonya'nın Çin'e ihracatlarında hızlı artış görüldü. 2018 yılında ABD'nin Çin'e ihracatı sadece yüzde 0,75 oranında artarken, Güney Kore, Japonya ve AB'nin Çin'e ihracat oranları sırasıyla yüzde 15,3, yüzde 14,3 ve yüzde 11,7 yükseldi.

Sözcü Geng Shuang şu ifadeleri kullandı:

“Rapordaki veriler, Çin ve ABD arasında tamamlayıcı nitelikli ve derin bir şekilde kaynaşmış karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilişkileri olduğunu bir kez daha doğruladı. Çin, ABD'ye ülkesindeki mantıklı seslere kulak vererek Çin'le karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde ortak kazançlı bir anlaşmaya varılması için çaba harcamasını öneriyor. Bu, sadece iki ülke ve iki halkın çıkarlarına uymakla kalmayıp uluslararası toplumun beklentisine de uygundur.”


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor