Çin'den Suriye'deki insan hakları sorunuyla ilgili tasarıya ret

2019-09-20 11:58:18 CRI

Çin, BM Güvenlik Konseyi'ne dün sunulan Suriye'deki insan hakları sorununa ilişkin tasarıya ret oyu verdi.

Güvenlik Konseyi dün, Belçika, Almanya ve Kuveyt tarafından sunulan Suriye'deki insan hakları sorununa ilişkin tasarıyı oyladı. Tasarıya 12 ülke kabul oyu ve 1 ülke çekimser oy verirken, veto hakkına sahip Çin ve Rusya ret oyu kullandı ve karar onaylanmadı.

Çin'in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun oylamanın ardından yaptığı açıklamada, üzerinde büyük fikir ayrılıklarının bulunduğu bir tasarıyı oylamanın yapıcı olmadığını ve Çin'in bu nedenle ret oyu kullandığını belirtti.

Zhang Jun, Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki insan hakları durumunu yakından takip ettiğini hatırlatarak, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib'de 31 Ağustos'tan bu yana ateşkesin genel olarak sağlandığını söyledi.

Zhang, “Uluslararası toplumun diplomatik çabalarının devam ettiği ve İdlib'deki durumun olumlu yönde geliştiği bir zeminde, üzerinde ciddi fikir ayrılıkları bulunan bir tasarıya ilişkin oylama yapmak yapıcı bir nitelik taşımıyor. Ayrıca, tasarı beklenen bir etki göstermeyecek.” şeklinde konuştu.

Terör örgütlerinin Suriye'nin kuzeybatı bölgelerinde güç kapsamını sürekli olarak genişletmeye çalıştığına dikkat çeken Zhang, “Bu durum İdlib'deki insan hakları sorununun kaynağını oluşturuyor. Güvenlik Konseyi'nin söz konusu ciddi sınamayı dayanışma içinde ve ortaklaşa bir şekilde göğüslemesi gerekiyor.” dedi.

Zhang Jun konuşmasında ayrıca, İngiltere ve ABD temsilcilerinin Çin'e yönelik asılsız suçlamalarda bulunduklarını ve bu suçlamaları kararlılıkla reddettiklerini dile getirdi. Zhang konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, oylamada olayın gerçeklerine göre ve Suriye halkının çıkarlarından hareket ederek, bağımsız bir tutum sergiledi. Hiçbir ülkenin bunu eleştirme hakkı bulunmuyor. Suriye'deki son durum ve Suriye halkının çektiği acılar tamamen bazı ülkelerin yanlış eylemlerinden kaynaklanıyor. Bu ülkelerin kendi kendini incelemesi gerekiyor.”
Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor