YORUM: Çinli kadınlar dünyaya güç katıyor

2019-09-19 20:54:20

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından "Eşitlik, Kalkınma, Paylaşım: Çin'de Kadın Haklarının 70 Yıllık Gelişimi" isimli bir beyaz kitap yayımlandı.

Beyaz kitapta, kadınların, Çin Halk Cumhuriyeti'nin (ÇHC) kuruluşundan bu yana geçen 70 yıl boyunca Çin Komünist Partisi önderliğinde reform ve kalkınmaya büyük katkılarda bulunduğuna işaret edildi.

Kitapta, Çin ulusunun kalkınmasıyla birlikte, Çinli kadınların toplumsal konumunda büyük değişiklikler yaşandığı belirtildi.

Yoğun kadın nüfusa sahip bir ülke olan Çin, 1949'da kurulmasından bu yana kadın haklarının korunmasını önemsemiştir. Cinsiyet eşitliği temel bir politika olarak Anayasa'ya eklenip ÇKP'nin 18. ve 19. Ulusal kongre raporlarına dahil edilmiştir.

13. Çin Ulusal Halk Meclisi'ne (ÇUHM) katılan kadın delegelerin oranı yüzde 24,9'a ulaştı. 2017'de yüksek lisanstaki kadın öğrenciler, toplam yüksek lisans öğrencilerinin yüzde 48,4'ünü oluşturdu. 2015'te Çinli kadınların ortalama yaşam beklentisi 79,43 olarak ölçüldü. Bu, 1949 yılıyla kıyaslandığında 42,7 yıl arttı.

Mevcut durumda Çinli kadınlar, istihdamın yüzde 40'ından fazlasını oluşturuyor. Kadın astronot Liu Yang ve Nobel Ödülü kazanan kadın biliminsanı Tu Youyou önde gelen üstün başarılı kadınlardır.

Mckinsey'nin 2017 tarihli raporuna göre, Çinli kadınların gayri safi yurt içi hasılaya (GSYİH) katkı oranı yüzde 41'i geçti. Bu oran küresel çapta en yüksek oran durumunda.

Öte yandan Çinli kadınlar dünya genelinde kadın haklarının savunucusudur. 1995'te 4. Dünya Kadın Konferansı'nda cinsiyet eşitliğini yürütmek ve kadınların haklarını güvence altına almak için Beijing Deklarasyonu ve Eylem Programı açıklandı. 2015'te Beijing'de düzenlenen Küresel Kadın Zirvesi'nde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping cinsiyet eşitliğinin yürütülmesi ve kadınların haklarının kapsamlı şekilde gelişmesi konularında Çin'in önerilerini ortaya koydu.

Çin, sadece kendi ülkesinde değil, yabancı ülkelerdeki kadınların gelişimine de büyük önem veriyor ve elinden geleni yapıp yardım eli uzatıyor. Çin, 2015-2020 döneminde gelişmekte olan ülkeler için 100 “mutlu okul projesi” ve 100 “kadın ve çocukların sağlığı projesi” uygulayacak, 30 bin kadını Çin'de kursa davet edecek, yurt dışında 100 bin kadına mesleki eğitim verecek.

Mevcut durumda dünya çapında farklı ülkeler ve bölgelerde kadınların gelişimi hala dengesizdir. Kadınların ekonomi ve toplumla birlikte gelişmesi, uyum ve hoşgörüye dayalı bir toplumsal kültür oluşması ve kadın haklarına fayda getirecek bir uluslararası ortamın yaratılması önemlidir.

Çin, her zaman olduğu gibi cinsiyet eşitliği başta olmak üzere kadın hakları çalışmalarını daha yüksek bir seviyede ilerletecektir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor