YORUM: Hong Kong'da kaosa destek komplosu başarılı olamayacak

2019-09-19 19:18:13

-Xu Yanqing-

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Hong Kong'daki şiddet eylemlerinin liderlerinden Huang Zhifeng ve He Yunshi'yle Washington'da bir araya geldi. Nancy Pelosi, Hong Kong'daki şiddeti desteklemek için yine "insan hakları", "demokrasi" ve "özgürlük" gibi kavramları kullandı. Bu, uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin temel normlarının ciddi şekilde ihlal edilmesidir ve bazı Amerikalı politikacıların Hong Kong'da kaos yaratmayı amaçlayan ve Çin'in gelişimini sekteye uğratmak isteyen niyetlerinin açığa vurulmasıdır.

Hong Kong'da Haziran ayının ortalarında kamu düzenini bozan eylemlerin başlamasının ardından Pelosi ve bazı diğer Amerikalı politikacılar çifte standartla olguları çarpıttılar. Sokaklarda kol gezen şiddet görüntülerine övgüler düzdüler. Üstüne bir de kendi polislerinin 2011'de “Occupy Wall Street” eylemlerine nasıl müdahale ettiğini unutmuş gibi, Hong Kong'da “polis şiddeti” olduğunu savunup, polisin olaylara müdahalesinin soruşturulmasını talep ettiler. Yapılan utanmazca açıklamalar aklın ve vicdanın sınırlarını zorlayan seviyelere ulaştı.

Pelosi ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olarak “Hong Kong İnsan Hakları ve Demokrasi Yasa Taslağı”na destek verdiğini söyledi. Bu tasarının şu an Temsilciler Meclisi ve Senato'nun dışişleri komitelerinde gözden geçirilmekte olduğu bildiriliyor. Görünen o ki, “renkli devrim” sevdalısı bazı siyasiler Hong Kong'da kendilerine “ajan” bulma ve Çin'de kaos yaratma gayretinde.

Hong Kong'daki son olaylar insan hakları ve özgürlük kavramlarının nasıl içinin boşaltıldığını kanıtladı. Gerçek insan hakları ve özgürlük, Hong Kong'da 22 yıldır “Bir Ülke İki Sistem” formülü ve Hong Kong Temel Yasası ile teminat altında tutulmaktadır. Bu Hong Kong halkının bizzat yaşayıp gördüğü bir realitedir.

Son olarak şu gerçeği akılda tutmakta fayda var: Hong Kong, Çin'in bir parçasıdır. Çin hükümeti, dış güçlerin Hong Kong bölgesi ve Çin'in iç işlerine karışmasına asla izin vermeyecektir. Hong Kong'da Özel İdari Bölge Yönetiminin (SAR) kontrol edemeyeceği bir kargaşa ortamı oluşursa, Çin merkezi hükümeti oturup olan biteni izlemeyecektir.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor