İyi niyet çabaları, bir anlaşma umudu doğuruyor

2019-09-19 18:27:08

Kaynak: China Daily / Liu Jianna

Bir buçuk yılı aşkın süredir Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında devam eden ticaret savaşlarında, yeni müzakereler yapılacağının açıklanmasıyla birlikte taraflar birbirlerine karşılıklı iyi niyet göstergesi adımlar atıyor. ABD, 1 Ekim'de 250 milyar dolar değerindeki Çin malına uygulanacağı duyurulan yeni gümrük vergilerini 15 Ekim'e kadar erteledi; Çin ise ABD'den yapılan domuz eti ve soya fasulyesi ithalatına ilişkin tarifeleri geri çekti.

Pek çok kişi, karşılıklı atılan bu adımların gerilimleri azaltacağı görüşünde. China Daily'den Liu Jianna, konuyu uzmanlarıyla konuştu.

CESARETLENDİRİCİ ADIMLAR ATMAK UMUTLARI YÜKSELTİR

"Her iki tarafın da ticaret savaşlarını artık sonlandırmak çabası kapsamında gösterdiği iyi niyet adımları sadece iki ülke ekonomisinde değil, bunun da ötesinde tüm dünya ekonomi çevrelerinde bir rahatlama yarattı. Bu iyi niyet adımları ayrıca ABD'nin Çin'e karşı bir ticaret savaşı başlatmasının bir yerde ABD'nin kendisine de zarar vermeyeceğini, ülkelerinin herhangi bir bedel ödemeyeceğini düşünen ABD liderlerinin tutumunda bir değişiklik olduğunun da en açık işareti.

ABD yönetiminin Çin'e yönelik tarife artışını ertelemesinin bir başka nedeni de ülkenin bu savaştan kendi tüketicilerinin de zarar gördüğünü fark etmesidir. Bu da ABD'nin hâlâ takdir yetkisi ile hareket edebileceğini gösteriyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran'a yönelik hava saldırısını durdurması da bu inanca olan güveni pekiştiriyor.

İki ülkenin en azından geçici de olsa bir anlaşmaya varmak amacıyla sıradaki ticaret görüşmelerini yapması bekleniyor. Yine de dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında köklü çatışmaların devam etmesi muhtemel görünüyor. Çatışmalar uzun vadede daha da yoğunlaşabilir.

Pek çok kişi ABD piyasalarında durgunluğun kendini göstermeye başladığını söylüyor. Aslında ekonomi yasalarına göre ABD'nin 100 ayı aşkın zamandır süren ekonomik büyümesinde artık sona geliniyor olabilir. Beyaz Saray bu gerçeği kabul ederse, ABD yönetimi ticaret görüşmelerinde Çin ile bir anlaşma yapma gereğini daha güçlü hissedecek."

(Çin Sosyal Bilimler Akademisinde ABD üzerinde çalışan araştırmacı Tao Wenzhao)

DAHA FAZLA İYİ NİYET ADIMI GEREKİYOR

Çin, iradesi dışında içine çekildiği ticaret savaşından beklenenden çok daha az etkilenmiş görünüyor. Bunun temel nedeni yabancı yatırımlar için güçlü ve kalıcı çekiciliğini sağlayan, eksiksiz bir tedarik zincirine sahip büyük bir iç piyasaya sahip olmasıdır. ABD-Çin İş Konseyi'ne göre, Çin pazarında faaliyet gösteren ABD işletmelerinin yüzde 46'sı Çin'den genel kâr marjlarının üzerinde kâr marjı elde etti.

Ayrıca Çin'in ABD'ye yönelik ihracatındaki düşüşe rağmen Avrupa Birliği ve ASEAN üyesi ülkeler gibi diğer ekonomilere yaptığı ihracat önemli ölçüde arttı. Çin'in eksiksiz tedarik zinciri sayesinde de yabancı şirketler, üretim birimlerini Çin'den başka bir ülkeye taşımanın maliyetlerini yükselteceklerini fark etti.

Ekonomisini daha da büyütmeye yönelik tedbirlerinin yanı sıra, Çin yurt dışındaki yatırımlarını da artırdı. Çin'in diğer ekonomilerle olan iş birliği, gelecek yıl Çin-AB Yatırım Sözleşmesi'nin imzalanması ve Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık ile ilgili müzakerelerin bu yılın sonuna kadar tamamlanması ihtimalini güçlendirdi.

Öte yandan fikri mülkiyet haklarının korunmasının güçlendirilmesi ve iş koşullarının iyileştirilmesi çabaları sayesinde Çin'in diğer ülkelerle ortaklıkları ile iş birliğini pekiştirmesi bekleniyor.

Manzaranın diğer yanında yani ABD tarafında ise Moody's raporları 300 bin iş kaybı olduğu ve büyümenin de yüzde 0,3 oranında azaldığını gösteriyor. Bunda ticaret savaşının etkisinin kaçınılmaz varlığı düşünülürse ABD'de ekonomik patlamanın sona ermesi olasılığı göze alınamayacaktır.

İki ülke de ticaret savaşının bitmesini istiyor. Ancak Çin, yalnızca karşılıklı yarar sağlayan bir anlaşmayı kabul edebilir. Böyle bir anlaşmaya varmak için ise daha yapılacak çok iş var.

(Uluslararası İşletme ve Ekonomi Üniversitesi Dünya Ekonomisi Profesörü Cui Fan)


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor