BM'nin odak noktası insan hakları

2019-09-19 17:07:26

Kaynak: China Daily / Li Yunlong

İsviçre'nin Cenevre kenti bugünlerde Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin uluslararası arenada insan haklarına odaklanan 42'nci oturumuna ev sahipliği yapıyor. Çin Halk Cumhuriyeti, kuruluşundan bu yana geçen 70 yıllık zamanda insan hakları konusunda dünyanın en büyük ve ilerici adımlarını atmış bir ülke olarak, diğer ülkelere de örnek teşkil edecek hikâyesini burada yapacağı sunumda paylaşmaya hazırlanıyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin İsviçre'nin Cenevre kentinde devam eden 42. oturumu, uluslararası arenadaki insan hakları sorunlarına odaklanıyor ve tüm dünyada insan haklarını ilerletmek için ülkeler arasında iş birliğini teşvik ediyor.

Toplantıda sunum yapacak ülkeler arasında yer alan Çin, 1 Ekim 1949'da Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana ülkede insan haklarının geliştirilmesindeki başarılarını, insan haklarını geliştirme konusundaki deneyimlerini ve insan hakları gelişimi kavramına dair inceleme ve görüşlerini diğer üyelerle paylaşacak.

AFYON SAVAŞLARI SONRASINDA ACILAR, AÇLIK VE AŞAĞILANMAYA KARŞI VERİLEN MÜCADELE

Batılı güçlerin 19. yüzyılın ortalarında gerçekleşen iki Afyon Savaşı sonrası izlediği agresif sömürge politikaları nedeniyle Çin, egemenliğini kaybetmenin eşiğine geldi, insanları aşağılandı ve açlıkla baş başa bırakıldı. Yeni Çin kurulduktan sonra, hükümet, Batılı güçlerin ülkeye getirdiği eşitsiz anlaşmaları iptal etti ve ulusal egemenliğini, çıkarlarını ve saygınlığı korumak üzere ülkede emperyalist güçlerin varlığını yasakladı.

70 YILDA BÜYÜK DEĞİŞİM

Aradan geçen yetmiş yılda Çin halkının yaşam standardı çarpıcı şekilde iyileşti. Çin halkının kişi başına harcanabilir geliri 1949'da 497 yuan iken bu rakam 2018'de 28 bin 228 yuan'a yükseldi. Bugün yeterli yiyecek ve giyecekleri olan Çin halkı her anlamda iyi bir toplumun kurulması çabalarının gelişimini dört gözle izliyor.

2010 yılı yoksulluk kriterlerine göre Çin'in kırsal bölgelerindeki 770 milyon insan 1978 yılında yoksulluk içinde yalıyordu. Ancak aynı kriterler gösteriyor ki 2018 yılı sonunda bu rakam 16,6 milyona düştü.

Dokuz yıllık zorunlu eğitimin yaygınlaşması sayesinde de ülkedeki eğitim seviyesi büyük ölçüde gelişti, okuryazarlık oranı önemli ölçüde arttı. Örneğin 2018 yılında Çin'in lise kayıt oranı brüt olarak yüzde 88,8, yükseköğretim kurumlarında ise bu oran yüzde 48,1'e yükseldi.

Yeni Çin'in kurulmasından önce neredeyse hiçbir tıbbi güvencesi olmayan insanlar en temel sağlık hizmetlerine bile erişemiyordu. 1949'dan itibaren ülke hem kentsel hem de kırsal kesimde yaşayanları kapsayan bir sağlık hizmeti sistemi kurarak kişilerin sağlık hakkını iyileştirdi ve güven altına aldı.

2018'in sonunda Çin'de ortalama yaşam beklentisi 77 yıla çıkarken bebek ölüm hızı 1000'de 6,1'e düştü. Ek olarak Çin'de yaşayanların temel sağlık göstergeleri, orta ve yüksek gelirli ülkelerde bulunanların ortalamalarından çok daha iyiydi.

Çin ayrıca 942 milyon kişiyi emeklilik sigortası kapsamına ve bin 344 kişiyi de temel sağlık sigortası kapsamına alarak 2018 yılı sonu itibarıyla dünyanın en büyük sosyal güvenlik ağını kurdu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor