“Dünyanın fabrikası”ndan küresel piyasaya Çin

2019-09-19 16:58:39 CRI

Çin Gümrük Genel İdaresi'nin verilerine göre yılın ilk 8 ayında Çin'in mal ithalatı hacmi 9,18 trilyon yuanı bularak geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 0,8 arttı.

Çin'in mal ithalatı, reform ve dışa açılma politikasının uygulanmaya başlandığı 1978 yılındaki 18,7 milyar yuan seviyesinden 2018 yılında 14,09 trilyon yuana çıktı. Çin'in mal ithalat hacminin dünyadaki payı ise yüzde 10,8'e ulaştı. Çin dünyadaki ikinci büyük ithalat ülkesi konumuna geldi.

Çin'deki ithalatın hızla büyümesi, ülkede ithalat politikalarına desteğin artırılması, Çin ekonomisinin onlarca yıldır istikrarlı bir şekilde büyümesi ve orta gelirli grubun boyutunun devamlı artması sayesindedir.

Endüstri ölçeği yüksek olan bir ülkeden güçlü bir endüstri ülkesine dönüşme sürecinde, “dünyanın fabrikası” olarak görülen Çin, küresel değer zincirinde günden güne daha önemli rol oynamaktadır.

Bununla birlikte yabancı mallara açık bir tavırla yaklaşan Çin piyasası, diğer ülkelerin Çin'le ekonomik ve ticari işbirliğinden fayda sağlamalarına imkân tanıyarak küresel işbirliği, karşılıklı yarar ve ortak kazancın geliştirilmesine destek olacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor