Putin ile Li Keqiang bir araya geldi

2019-09-19 09:56:42 CRI

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesine resmi ziyarette bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang ile dün Moskova'daki Kremlin Sarayı'nda bir araya geldi.


Vladimir Putin görüşmede, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü kutladığını dile getirdi.


Çin'le ilişkileri geliştirmenin Rusya'nın diplomatik önceliği olduğuna işaret eden Putin, Rusya ile Çin arasındaki ilişkinin uluslararası ilişkilerde önemli bir istikrar unsuru olduğunu anımsattı.


Putin, Rusya'nın kalkınma stratejisiyle Kuşak ve Yol inisiyatifini daha iyi bir şekilde kenetleyerek, ikili ticareti sürekli genişletmeye ve ortak kalkınmayı hızlandırmaya hazır olduklarını söyledi.Li Keqiang ise, bu yılın iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümü olduğunu vurgulayarak, Çin-Rusya ilişkisinin, iki ülke liderlerinin ortak kararıyla kısa süre önce “yeni dönemde kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisi seviyesine” taşındığını hatırlattı.


Li, ziyareti sırasında Rus mevkidaşı Dmitriy Medvedev'le düzenlediği Çin-Rusya Başbakanları 24. Görüşmesi'nde, iki ülke arasında bütün alanlardaki iletişim ve işbirliği için kapsamlı planlama yaptıklarını ve birçok yeni sonuç elde ettiklerini belirtti.


Çin ile Rusya arasındaki işbirliğinin geniş bir potansiyele sahip olduğuna işaret eden Li, Kuşak ve Yol inisiyatifini Avrasya Ekonomik Birliği'yle daha iyi bir şekilde kenetleyerek, ikili ticaretin çapı ile kalitesini sürekli yükseltmeye hazır olduklarını ifade etti.


Çin'in dışa açılmayı sürekli genişlettiğini hatırlatan Li, büyük potansiyele sahip Çin piyasasının, Rusya dahil bütün ülkelerin işletmelerine daha fazla fırsat getireceğini dile getirdi.


Li, Çin ve Rusya'nın karşılıklı açılmada ısrar ederek, piyasaya giriş kurallarını gevşetip, iki ülke işletmelerine daha fazla işbirliği fırsatı sağlayabileceğini ve iki ülke halkına daha çok fayda sunabileceğini kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor