Somut işbirliği yeni dönemde Çin-Rusya ilişkilerin motivasyonu

2019-09-18 20:23:54 CRI

CRI tarafından bugün “Somut İşbirliği: Yeni Dönemde Çin-Rusya İlişkilerinde Yeni Motivasyon” başlıklı bir yorum yayımlandı.

Geçen 70 yılın ardından Çin-Rusya ilişkilerinin yeni bir başlangıç aşamasında bulunduğuna dikkat çekilen makaleye göre, iki taraf karşılıklı stratejik güveni sağlamlaştırarak Birleşmiş Milletler temelinde uluslararası sistemi korumaktadır. Böylece yeni dönemde Çin-Rusya işbirliğinde canlılık ortaya çıkarılacaktır.

Makalede, Çin Başbakanı Li Keqiang'ın Rusya gezisi sırasında iki tarafın işbirliği istikametini belirleyerek 10 ayrı işbirliği anlaşması imzaladığına ve gelecek aşamadaki işbirliği için atılacak adımları saptadığına işaret edildi. Makaleye göre iki tarafın bu çabaları Çin ve Rusya arasında somut işbirliğinin yeni aşamaya girmesini hızlandırarak yeni dönemde Çin-Rusya ilişkilerinin gelişmesine motivasyon katacak.

Makaleye göre, iki tarafın ortak çabalarıyla, Çin'in endüstri, sermaye ve piyasa avantajları, Rusya'nın kaynak, bilim, teknoloji ve kalifiye eleman avantajlarıyla daha elverişli bir şekilde entegre edilecek.

Çin ve Rusya arasındaki ilişkilerin odağı ise geleneksel enerji alanından yüksek teknoloji alanına dönüşecek. Tüm bunlar, iki ülkenin ekonomik ve toplumsal gelişmelerine yeni bir motivasyon yaratarak iki halka daha fazla iyilik yaratacak.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor