Çin: ABD sorumsuz açıklamalardan kaçınmalı

2019-09-18 17:56:21

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, egemen bir devletin Tek Çin ilkesi temelinde Çin'le diplomatik ilişki kurması hakkında, ABD'nin sorumsuz açıklamalar yapma hakkına sahip olmadığını kaydetti.

Pasifik'teki Solomon Adaları'nın Çin'le diplomatik ilişki kurmasının ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Çin'in Taiwan bölgesini uluslararası alanda sıkıştırarak mevcut durumu değiştirdiği, ABD'nin bu durumdan rahatsızlık duyduğu belirtildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Geng Shuang, Taiwan'ın tek bir Çin'in parçası olduğunu hatırlatarak, dünya genelinde 178 ülkenin Çin'le diplomatik ilişkilere sahip olduğunu ve ABD'nin 1979'da Çin'le diplomatik ilişki kurduğunu söyledi.

Sözcü, ABD'nin açıklamasının, Solomon Adaları'nın iç işlerine müdahale anlamına geldiğine de dikkat çekti.

Alınan bilgiye göre, Solomon Adaları Çin'le diplomatik ilişki kurma kararı aldıktan sonra ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Solomon liderleriyle işbirliği konusunda görüşmeyi reddetti. Geng Shuang, “ABD gerçekten Pasifik ada ülkelerini önemsiyorsa, ekonomilerinin gelişmesine yardımcı olmalıdır, yaptırımlarla bu ülkeleri tehdit etmemelidir” dedi.

Çin'in Güney Çin Denizi'ndeki faaliyetleri meşrudur

Geng Shuang, Çin'in Güney Çin Denizi sularındaki faaliyetlerinin yasal ve uygun olduğunu ifade etti.

Vietnam Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Çin'in “Deniz Jeolojisi 8” adlı araştırma filosunun “Vietnam sularında egemenlik haklarını ihlal etmesine” karşı çıktıklarını açıkladı.

Geng Shuang, Nansha Adaları'nın Wan'antan yakınındaki sularda egemenlik hakkına sahip olduklarını, bu konuda yeterli tarihi ve yasal dayanağın bulunduğunu dile getirdi.

Mayıs ayından beri Vietnam'ın Çin'in Wan'antan sularında tek taraflı petrol ve doğal gaz sondaj faaliyetleri yürüttüğüne işaret eden Geng Shuang, bunun Güney Çin Denizi Eylem Deklarasyonu ve BM Deniz Hukuku Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu kaydetti.

Geng Shuang, Vietnam'ın tek taraflı girişimleri durdurması gerektiğini, Çin'in de sorunun çözümü için Vietnam'la müzakere yapmaya devam etmek istediğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor