Çin'in nükleer güvenlik çalışmaları anlatıldı

2019-09-18 12:23:10 CRI

Avusturya'nın başkenti Viyana'da devam eden Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) 63'üncü Genel Konferansı'nda, Çin'in nükleer enerji alanındaki gelişimi ve nükleer güvenlik çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Çin Atom Enerjisi Kurumu Başkan Yardımcısı Zhang Jianhua konferansta, Çin'in nükleer enerji alanındaki gelişimi ve nükleer güvenlik çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Çin'in nükleer alanda yürüttüğü çalışmaların son yıllarda hızlı bir şekilde derinleştirildiğini dile getiren Zhang, şu anda 47 nükleer güç ünitesinin faaliyette olduğunu ve diğer 11 güç ünitesinin de inşa edildiğini belirtti.

Zhang Jianhua, bununla birlikte Çin'in kendi imkanlarıyla geliştirdiği 3. nesil nükleer enerji teknolojisi "Hualong No. 1" projesi kapsamında yurt içi ve yurt dışında yürütülen faaliyetlerin sorunsuz bir şekilde ilerlediğini ifade etti.

Çin hükümetinin nükleer güvenliğe ve nükleer güvenliği koruma çalışmalarına büyük önem verdiğini vurgulayan Zhang, Çin'in nükleer enerji sektörünün sürdürülebilir kalkınması sürecinde iyi bir sicilinin bulunduğunu kaydetti.

Zhang, kısa bir süre önce ilk kez yayımlanan “Çin'de Nükleer Güvenlik” başlıklı beyaz kitapta Çin'in bu alanda belirlediği temel ilkeler ile politikaların kapsamlı bir şekilde açıklandığını söyledi.

Zhang, sorumlu bir ülke olan Çin'in UAEA' nın nükleer teknolojinin kalkınmasını ilerletme ve sürdürülebilir gelişme hedeflerine ulaşılması için çabalamaya hazır olduğuna işaret etti. Zhang ayrıca, nükleer güvenliği güçlendirme, nükleer silahların yayılmasını önleme, diyalog ile istişareyi destekleme ve kritik nükleer konuların doğru bir şekilde ele alınmasını sağlama konularında daha büyük rol oynamayı arzuladıklarını sözlerine ekledi.

  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor