Beijing 2022 Kış Olimpiyatları'nın maskotları tanıtıldı

2019-09-18 10:59:47 CRI

Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları ve Kış Paralimpik Oyunları için hazırlanan maskotlar, dün Beijing'de düzenlenen lansmanla kamuoyuna tanıtıldı.


Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları'nın “Bingdundun” adındaki maskotu, pandalardan ilham alınarak tasarlandı. Buz anlamındaki “bing”, saflık ve güçlülüğü sembolize ederken, aynı zamanda Kış Olimpiyatları'nın özelliklerini de barındırıyor. Dürüstlük, sağlık, sevecenlik ve canlılık anlamlarına gelen “dundun” ise hem pandaların özelliklerini yansıtıyor, hem de oyunlara katılan sporcuların sahip oldukları sağlam vücudu, güçlü iradeyi ve olimpiyat ruhunu simgeliyor.


2022 Kış Paralimpik Oyunları'nın maskotu “Xuerongtong” ise, geleneksel fenerlerden esinlenerek tasarlandı. Kar anlamındaki “xue”, hem saflığı, hem de güzelliği sembolize ediyor. Kaynaşma anlamına gelen “rongrong” ise, paralimpik oyunlarla daha kapsayıcı bir dünya yaratılması ve insanlığın kader ortaklığının oluşturulması yönündeki arzuyu ifade ediyor.


Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Thomas Bach, maskotların lansmanıyla, Beijing'in olimpiyat tarihinde hem yaz hem de kış oyunlarına ev sahipliği yapacak ilk kent olması yolunda önemli bir adım daha atılmış olduğunu belirtti.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor