Çin-Rusya Başbakanları 24. Görüşmesi yapıldı

2019-09-18 10:32:15 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang dün, St.Petersburg'da Rus mevkidaşı Dmitriy Medvedev'le Çin-Rusya Başbakanları 24. Görüşmesi'nde bir araya geldi.

Li Keqiang görüşmede, bu yılın Çin ile Rusya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 70. yıldönümü olduğunu anımsatarak, iki tarafın bu süreçte ilişkileri karşılıklı saygı, eşitlik ve yarar ilkeleri temelinde, istikrarlı bir şekilde ilerlettiğini söyledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in kısa süre önce Rusya'ya yaptığı ziyareti de hatırlatan Li, ikili ilişkilerin yeni dönemde kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisi seviyesine taşındığına dikkat çekti.

Li, uluslararası siyaset ve ekonomide belirsiz ve istikrarsız unsurların yoğunlaştığı bir zeminde, Çin ve Rusya'nın stratejik işbirliğini güçlendirmesinin, karşılıklı siyasi güveni arttırmasının, somut işbirliğini genişletmesinin, kültürel ve beşeri iletişimi pekiştirmesinin iki tarafa faydalı olduğunu kaydetti. Li, bu durumun bölge ve dünyanın refahı ile istikrarının korunması açısından da olumlu olduğunu vurguladı.

Çin'in Kuşak ve Yol inisiyatifini Avrasya Ekonomik Birliği'yle daha iyi bir şekilde kenetlendirmeyi temenni ettiğinin altını çizen Li, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, Rusya'yla ticaret ile yatırımı kolaylaştırma ve ticaret hacmini iki katına çıkarma hedeflerine ulaşmak için çaba harcamaya hazır. Büyük enerji projelerindeki işbirliğinin tamamen hayata geçirilmesi, karşılıklı açılmanın genişletilmesi, bilimsel ve teknolojik inovasyon işbirliğinin derinleştirilmesi ve tamamlayıcı avantajların değerlendirilmesi gerekiyor. Bilim ve teknoloji çalışmalarının sonuçlarının sanayileştirilmesi gibi alanlardaki işbirliği potansiyeli geliştirilmeli. Böylece, ‘Çin-Rusya Bilimsel ve Teknolojik İnovasyon Yılı' faaliyetleri iyi bir şekilde düzenlenebilir. Finans, tarım, yerel yönetim ile kültürel ve beşeri iletişim gibi alanlardaki işbirliğinin daha da genişletmesini umuyorum.”

Medvedev ise, bu yılın Rusya ile Çin arasındaki ilişkiler için önemli bir yıl olduğuna değinerek, bu yıl Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ve Rusya ile Çin arasında diplomatik ilişki başlatılmasının 70. yıldönümün kutlanacağını anımsattı.

Şu an ikili ilişkilerin tarihin en yüksek seviyesinde bulunduğunu ve yeni bir döneme girdiğini hatırlatan Medvedev, Çin'le ilişkileri geliştirmenin Rusya'nın diplomatik önceliği olduğu gibi, kalkınma talebine de uyduğunu belirtti.

Medvedev görüşmede şunları söyledi:

“Dünyadaki istikrarsız unsurların arttığı ve korumacılığın yükseldiği bugünlerde, Çin'le stratejik temas ile somut işbirliğini derinleştirmeye önem veriyoruz. Enerji gibi geleneksel alanlarda işbirliğini devam ettirirken, yapay zeka gibi yüksek teknoloji alanlarında da işbirliğini genişletmeye hazırız. Enerji, tarım, sanayi, havacılık ve uzay ile nükleer enerji gibi alanlardaki işbirliğinde verimli sonuçlar alınmasının hızlandırılması gerekiyor. Ayrıca, ikili ticaret hacminin iki katına çıkarılması hedefine ulaşmak üzere çaba harcamaya hazırız. Rusya, yerel işbirliğinin yanı sıra, kültürel ve beşeri iletişime de büyük önem veriyor. İki ülke arasında yerel yönetim, yüksek okul ve gençlik gibi konularda iletişimi ilerletmeye de hazırız.”

Görüşmenin ardından ortak bildiriyi imzalayan Li Keqiang ve Medvedev, daha sonra yatırım, ekonomi, ticaret, tarım, nükleer enerji, uzay, bilim ve teknoloji ile dijital ekonomi gibi alanları kapsayan ondan fazla işbirliği belgesinin imzalanmasına tanıklık etti.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor