Li Keqiang ve Medvedev'den ortak basın toplantısı

2019-09-18 09:32:43 CRI

Çin Başbakanı Li Keqiang ve Rus mevkidaşı Dmitriy Medvedev dün, St. Petersburg'daki görüşmenin ardından ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Li Keqiang, bu yılın ikili ilişkilerin kuruluşunun 70. yıldönümü olduğunu hatırlatarak, iki ülke arasındaki ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı gelişmesinin hem iki tarafın ortak çıkarlarına uyduğunu, hem de insanlık medeniyetinin ilerlemesine yararlı olduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki somut işbirliğinin kapsamlı, geniş ve yüksek olduğuna dikkat çeken Li, taraflar arasında enerji gibi geleneksel alanlardaki işbirliğinde yeni atılımlar kaydedilirken, sınır ötesi e-ticaret ile bilimsel ve teknolojik inovasyon gibi yeni yükselen alanlardaki işbirliğinde de parlak noktalar keşfedildiğini söyledi.

Li, entegre işbirliğinin derinleştirilmesi, enerji işbirliğinde katma değerin arttırılması, ticaret hacminin iki kat büyütülmesi hedefine öngörülen tarihte ulaşılmasının önemine vurgu yaptı.

Çin ve Rusya'nın çok taraflılık ile serbest ticareti desteklediğine işaret eden Li, Rus işletmelere Çin'de yatırım yapma ve iş kurma davetinde bulundu.

Dmitriy Medvedev ise, iki ülke arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin yeni bir döneme girdiğini dile getirdi.

Medvedev, taraflar arasında sıkı diyalog ve iletişimin korunduğuna işaret ederek, Çin ile Rusya arasında her alanı kapsayan işbirliğinde yeni sonuçlar alındığını kaydetti.

Son görüşmede iki taraf arasında bir dizi işbirliği belgesi imzalandığını anımsatan Medvedev, ikili işbirliğindeki ağırlığın geleneksel enerji alanından yüksek bilim ve teknoloji alanına genişletilmesi ve ikili ilişkilere yeni itici güç katılması için Çin'le çaba harcamaya hazır olduklarını sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor