Çin sözde “Huawei 5G güvenlik sorununa” karşı

2019-09-16 19:58:13 CRI

Çin, hiçbir somut veriye dayanmayan, yapay “Huawei 5G güvenlik sorununa” karşı çıktığını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, olağan basın toplantısında, “ulusal güvenlik” bahanesiyle bir Çin şirketinin normal bilgi ve haberleşme teknolojileri ve işbirliği geliştirmesini engelleme girişimine karşı çıktıklarını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Robert Strayer 12 Eylül'de 3 Ortadoğu ülkesine yaptığı ziyarette Huawei'nin 5G ağından söz etti. Strayer, internet güvenliği için Huawei'nin 5G ağı dışında bırakılması gerektiği iddiasında bulundu.

Diğer yandan, ABD Yarı İletken Derneği önceki gün Ticaret Bakanı Wilbur L. Ross'a mektup göndererek, Huawei'ye ürün satışına izin verilmesini istedi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying, ABD'nin Huawei'nin 5G ağının güvenlik riski taşıdığını hatırlatarak, ancak şimdiye kadar hiçbir delil sunulmadığına dikkat çekti. Hua, tüm ülkelerin tedarik zincirindeki gerçek güvenlik sorununu eşit ve adil şekilde ele almaları ve güvenliği birlikte korumaları gerektiğini vurguladı.

Sözcü Hua, basın toplantısında ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Christopher Ford'un Çin'den güvenlik riskine karşılık vermek için önlemler belirlendiğine dair açıklamasını eleştirdi.

Hua, soğuk savaş düşüncesinden vazgeçilip Çin'in ve Çin-ABD ilişkilerinin objektif şekilde algılanması, iki halk ve dünya halklarının yararına karşılıklı işbirliğinin ilerletilmesi çağrısında bulundu.

Sözcü Hua Chunying'in açıklamasına göre, Dışişleri Bakanı Wang Yi, yarın New York'ta başlayacak Birleşmiş Milletler Genel Kurulu oturumlarına, Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in özel temsilcisi olarak BM İklim Zirvesi ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri Zirvesi'ne katılacak. Wang Yi ayrıca yabancı liderlerle görüşmeler yapacak.

Sözcü, Çin'in çok taraflılığı korumada ısrar ettiğini, BM'nin uluslararası işlerde aktif rol oynamasını desteklediğini dile getirdi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor