Li Keqiang Rus haber ajansına röportaj verdi

2019-09-16 19:39:39 CRI

24. Çin-Rusya başbakanlar görüşmesine katılmak ve resmi ziyarette bulunmak için Rusya'da bulunan Çin Başbakanı Li Keqiang dün Tass Ajansı'na yazılı röportaj verdi.

Rusya-Çin diplomatik ilişkilerinin kurulmasından bu yana geçen 70 yılda edinilen sonuçlar ve gelecek dönemki işbirliğiyle ilgili soruyu yanıtlayan Başbakan Li, iki ülkenin birbirlerinin en büyük komşuları olduğunu ve ikili ilişkilerin tarihin en iyi aşmasında bulunduğunu kaydetti.

Li, iki tarafın dünyadaki gelişmelere uyum sağlayarak, çatışmadan uzak ve üçüncü bir tarafa tehdit oluşturmayan ilişkiler kurduklarını belirtti.

Li, “Çin, Rusya'yla birlikte zamana ayak uydurup inovasyon yaparak Çin-Rusya ilişkilerini ortaklaşa geliştirecek. İki taraf, tamamlayıcı rol oynayarak Kuşak ve Yol inisiyatifinin Avrasya Ekonomik Birliği'yle entegre edilmesini hızlandıracak. İki taraf, Birleşmiş Milletler'in çekirdeğinde yer aldığı uluslararası hukuk temelinde mevcut düzeni korumalıdır” ifadesini kullandı.

Çin-Rusya başbakanlar görüşmesinin Çin'de türünün ilk örneklerinden biri olarak şu ana kadar 23 kez düzenlendiğini ve bu mekanizmanın günden güne etkinliğini artırdığını kaydetti.

Li'nin ikili ticarete ilişkin verdiği bilgiye göre, Çin ile Rusya arasında ticaret hacmi 100 milyon doları aştı. Artış oranı yüzde 27,1'i buldu. Çin son 9 yıldır Rusya'nın en büyük ticaret ortağı konumunu sürdürüyor.

Yatırım ve piyasaya erişimde iki ülkenin karşılıklı kolaylıklara imza attığını belirten Li, e-ticaret ve dijital ekonomide işbirliğinin hızlandığını ekledi.

Çin ekonomisini değerlendiren Li, “Çin'in geçen yıl gayri safi yurt içi hasılası, 13,6 trilyon ABD Dolarını bularak dünya ekonomisinde yüzde 16 pay oluşturdu” ifadesini kullandı.

Dünya ekonomisinde büyümenin yavaşlaması, korumacılık ve tek taraflılığın boy göstermesi gibi unsurların etkisiyle, Çin ekonomisinin aşağı yönlü baskıyla karşı karşıya bulunduğuna işaret eden Li, buna rağmen Çin ekonomisinin dev dayanma gücü ve potansiyele sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Çin'in ekonomik küreselleşme ve serbest ticaretten yana olan tavrının değişmeyeceğine dikkat çeken Li Keqiang, Dünya Ticaret Örgütü'nün çekirdeğinde yer aldığı çok taraflı ticaret sistemini müdafaa edeceklerini sözlerine ekledi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor