Huawei ABD'ye şah çekti: Gerekirse bütün 5G platformunu veririz!

2019-09-16 17:29:55 CRI

Amerikalı ekonomist Thomas Friedman, New York Times gazetesindeki köşesinde Huawei kurucusu Ren Zhengfei ile yaptığı röportaja yer verdi.

Friedman'ın makalesine göre, Ren görüşmede “ABD bize iyi niyetle yaklaşır ve Huawei'ye mantıksız yaklaşımlarını değiştirirse, diyaloga açığız. ABD, Huawei'yi yok etmeye çalışmamalıdır. ABD yanlış bir şey yaptığımızı düşünüyorsa, bunu iyi niyetle tartışabilir ve makul bir çözüm bulabiliriz” diye konuştu.

Ren röportajda ayrıca, eğer ABD Huawei'ye hala güvenmiyorsa, Huawei'den tamamen bağımsız olarak sistemi kurmak ve işletmek isteyen herhangi bir Amerikan şirketine tüm 5G platformunun ruhsatını vermeye hazır olduklarını söyledi.

Ren, 5G teknolojilerini Amerikan şirketleriyle paylaşmaya açık olduklarını ekledi. Friedman, Ren'in mesajlarını, ABD'ye uzatılan bir zeytin dalı olarak yorumladı.

Şirketin bu açık tavrı, bir taraftan ABD'nin iddia ettiği “ulusal güvenlik riski” ithamını boşa çıkarırken, diğer taraftan daha fazla Batılı şirketi Huawei ile işbirliğine çekiyor.

Çin satrancında “şah çekme” durumu ortaya çıksarsa, bu bir tarafın diğer tarafı köşeye sıkıştırdığı ve büyük olasılıkla oyunu kazanabileceği anlamına geliyor. 5G meselesinde Huawei taktiksel şekilde geri çekilerek, ABD'ye “şah çekmiş” oldu.

Çinli Huawei, şu ana kadar dünya çapında 5G alanında 50'nin üzerinde ticari sözleşmeye imza attı. Huawei'nin 200 bini aşkın 5G baz istasyonunun sevkiyatları, dünyada 5G baz istasyonlarının üçte ikisini oluşturmaktadır.

ABD hükümeti bir süredir ulusal güvenlik riski bahanesiyle, sadece Huawei'nin ABD'deki 5G ağı inşasına katılmasını yasaklamakla kalmayıp müttefiklerine de birlikte Huawei'yi boykot etme çağrısında bulunuyor.

ABD ve diğer batılı ülkelerden gelen baskıya rağmen, yılın ilk 8 ayında Huawei'nin toplam geliri yüzde 19,7 arttı. Şirketin karında da ciddi bir değişim olmadı.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor