ABD-Çin İş Konseyi : Ticari sürtüşme, ABD'ye zarar veriyor

2019-09-13 20:14:45 CRI

ABD-Çin İş Konseyi Başkanı Craig Allen, Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşmenin, özellikle ABD'nin ek tarife politikasından dolayı Amerikan şirketlere zarar vermeye devam edeceğini belirtti.

İş Konseyi tarafından dün yayımlanan bir raporda, ABD'nin Çin'e ihracat hacminin 2017 yılında rekor seviyeye ulaştığı, ancak geçen yıldan itibaren büyük oranda düşmeye başladığı bildirildi.

Allen dün yaptığı konuşmada, ek tarife politikası nedeniyle, ABD'nin Çin'e ihracat durumunun daha da kötüleşebileceğini ifade etti.

Raporda verilen bilgilere göre, ABD'nin Çin'e mal ihracatı 2009-2018 yılları arasında yüzde 72 oranında büyürken, hizmet ihracatı da 2008-2017 döneminde yüzde 258 arttı.

Geçen yıl ABD'nin Çin'e tarım ürünleri ihracatı belirgin oranda düştü ve ülkenin Çin'e soya fasulyesi gibi tarım ürünleri satan merkezi ve batı kesimleri ticari sürtüşmeden ciddi zarar gördü.

Bununla birlikte geçen sene 1 milyonu aşkın sayıda iş fırsatının Çin'e mal ve hizmet ihracatına bağlı olduğu da raporda verilen bilgiler arasında yer aldı.

İki ülke arasındaki ekonomik bağımlılığın yüksek olması sebebiyle ABD'nin Çin'e ihracat hacminin düşmesinin ülkedeki istihdam fırsatlarının azalmasına neden olduğunu belirten Allen, iki tarafa diyalog yoluyla ticari anlaşmazlıkları çözme ve ek tarifeleri iptal etme çağrısında bulundu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor