Çin'de Güz Ortası Bayramı sevinci

2019-09-13 15:02:47

Bugün, Çin'in geleneksel Güz Ortası Bayramı. Bayram nedeniyle Çin'in dört köşesinde birbirinden ilgi çekici etkinlikler düzenleniyor. Güz Ortası Bayramı, Çin halkının vatan ve aile sevgisini güçlendirmekte.


Güz Ortası Bayramı, Bahar Bayramı'ndan sonra Çin'in en önemli ikinci geleneksel bayramı konumunda. Geleneklere göre tüm aile mensupları bayramda bir araya gelirler. Bu nedenle bu bayramın başka bir adı da “Birleşme Bayramı”dır.


Memleketi Çin'in kuzeydoğusunda olan, ancak işi nedeniyle güneydeki Shenzhen kentinde yaşayan bir genç, “İş yaptığım kent, memleketime çok uzak. Memleketime gidemedim ama ben bir hafta önce aileme ayçöreği ve yengeç yolladım.” diye konuştu.


Güz Ortası Bayramı'nın geleneksel lezzeti de ayçöreği. Son günlerde Çin piyasasında ayçöreği satışları büyük hız kazandı. Jiangsu eyaletine bağlı Zhenjiang kentinde yer alan bir süpermarkette satışa sunulan şekersiz ve az yağlı ayçöreği müşterilerin beğenisini kazandı.


Geçmişi Tang Hanedanı'nın başlarına uzanan Güz Ortası Bayramı, zengin kültür ve tarih birikimini temsil ediyor. Bayram boyunca Çin genelinde birbirinden ilgi çekici kültürel etkinlikler gerçekleştiriliyor.


Shaanxi eyaletine bağlı Xixian Yeni Bölgesi'ndeki bir meydanda düzenlenen kutlama etkinliğinde Tang Hanedanı'nın sokak manzarası canlandırıldı; ayçöreği yapımı, Tang dansı, ok atma gösterisi, fotoğraf çekimi ve şiir yarışması gibi bir dizi program yapıldı.


Bay Guo, basına verdiği demeçte, kutlama etkinlikleri arasında şiir yarışması ve ok atma gösterisi gibi bir dizi geleneksel programın bulunduğuna dikkat çekerek, çocuğuyla birlikte büyük bir sevinçle bu programlara katıldıklarını, çocuğuna küçüklüğünden Çin kültürünü öğretmeye başladığını kaydetti.           

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor