ABD, ticaret savaşlarını kazanmanın kolay olmadığını bilmiyor mu?

2019-09-12 20:05:51 CRI

Dünya gündeminden düşmeyen Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'e karşı başlattığı ticaret savaşları, ABD'nin tek taraflılık politikasının kendisine zarar vermeye başlamasıyla boyut değiştirmiş durumda. Global Times gazetesi editörü Ai Jun ticari anlaşmazlıklarda son gelinen noktayı değerlendiren bir yazı kaleme aldı. Sizler için alıntılıyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Çin'e karşı başlattığı ticaret savaşı uzun sürecek bir savaş mı? Washington, başından itibaren hızlı bir zafer kazanacağına ve siyasal ve teknolojik alanlarda da baskı uygulayıp Beijing'i yenebileceğine inanıyordu. Ancak ABD nihayet teorisinin başarısız olduğunu fark etti.

Söz konusu ticaret savaşı uzamış durumda. Beijing, ABD'nin tüm tutumlarını göz önünde tutarak stratejisini yeniden biçimlendirme yoluna gitti. Washington daha hegemonik davranırken, Çin'in ABD'nin taleplerini kabul etmesi mümkün değil.

Çin ile ABD arasındaki ticaret gerilimleri uzun süredir gündem konusu. Çözüm için zamana ve yorucu çabalara ihtiyaç var. Washington tek taraflı çıkarcı isteklerinden vazgeçmez ise, Çin'in yapabileceği tek şey mücadele etmek olacak. Beijing karşı önlemler almak için kararlı. Çin kendi kapsamlı gücü konusunda ciddi bir farkındalığa sahiptir ve ABD'den gelen baskıyı, dikkat çekici sonuçlar veren ekonomik yapılanmalarının itici gücüne dönüştürmektedir.

ABD, dünyanın en büyük gücü olarak istediği her şeyin olacağına inanıyor. ABD Başkanı Donald Trump Twitter üzerinden, "ticaret savaşlarının iyi ve kazanması kolay" paylaşımında bulunmuştu. Washington, Çin'in kabiliyetlerini yanlış hesapladı. Bugün Çin'in o kadar da kolay bir lokma olmadığını ve mücadele gücünü açıkça gördü. ABD bunu ancak bir buçuk yılda anlayabildi.

Geçen cuma günü, Beyaz Saray ekonomi danışmanı Larry Kudlow, "Eğer (Çin'le ticaret görüşmeleri) on yıl sürecekse, öyle olsun." dedi. ABD nihayet söz konusu ticari anlaşmazlıkların, siyasi ihtiyaçlarına yönelik hızlı çözümler yerine uzun vadeli müzakereler yoluyla çözülebileceğini kabul etti.

Ticaret savaşının sona ermesi için hangi ülke umutsuz? ABD medyası, bu soruyu bir üstünlük ve güven duygusuyla gündeme getirme eğilimindedir. Oysa bugün iki kez düşünmeleri gerekiyor. Hangi ülkenin daha güçlü olduğunu göstermek asıl mesele değil. Mesele şu ki Beijing ve Washington yanlış anlaşılmalardan kaçınıp birbirlerini doğru anlamalı. İki ülkenin birbirini yanlış anlama eğilimine yönelmesi dünya için de felaket anlamına geliyor.

Kesin olan şey ABD, Çin'i ekonomik ve sistematik olarak daha iyi tanırken, dünyada her şeyi daha iyi anlamış oldu.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor